Sürdürülebilir tekstil üretimi için geri kazanılmış pamuk liflerinin kullanılması
The use of recycled cotton fibers for sustainable textile production
  1. Tez No: 821762
  2. Yazar: ASLIHAN KABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KADOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Doğal kaynakların tükenmesi ve küresel ısınma sebepleriyle, sürdürülebilirlik tekstil atıklarının geri dönüşümü tüm dünyada gündem haline gelmiştir. Buna karşılık tüketilen ürünlerin yeniden kullanılması veya geri dönüştürülmesi hala çok düşük seviyelerdedir. Buradan hareketle bu çalışma kapsamında sanayide tekstil üretimleri sırasında açığa çıkan kesim kırpıntıları, top başları veya hasarlı kumaşlar gibi tüketici öncesi pamuklu tekstil atıklarının lif haline getirilip toplanması sonucu, doğal renkli pamuk lifi, ham pamuk lifi ve viskon lifi ile karıştırılarak lif eldesinden uygun teknolojik yöntemler sayesinde iplik eldesine kadar yapılan çalışmalar ve sonrasında yapılan kopma dayanımı, kopma uzaması ve uster testleri incelenmesinden hemen akabinde SPSS programı ile istatiksel olarak değerlerinin saptanmasından bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the depletion of natural resources and global warming, the sustainable recycling of textile waste has become an important issue worldwide. However, reuse and recycling of consumed products is still at very low levels. Additionaly, a large volume of pre-consumer cotton textile wastes such as cutting scraps, ball heads or damaged fabrics are released during textile production in the industry. In the present study, we transform pre-consumer textile waste into fibers and examine the properties of yarns produced using various mixtures of recycled fiber with natural color cotton fiber, raw cotton fiber and viscose fiber. We report results on breaking strength, breaking elongation and uster tests. The present work is an important stepping stone for the production of high quality sustainable recycled fabrics in the future.