Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin boş zaman yönetiminin bireysel ve sosyal sorumluluk davranışlarına etkisi
The effect of sports sciences faculty students' leisure time management on their individual and social responsibility behaviors
  1. Tez No: 950379
  2. Yazar: SEVİM ÖMERLİO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin boş zaman yönetimi ile bireysel ve sosyal sorumluluk davranışları araştırılmıştır. Ayrıca bu değişkenlerin cinsiyet, yaş, gelir düzeyi, gönüllü sosyal projelere katılım durumu, sosyal medya kullanım süresi ve fakülte türüne göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın temel amacı, öğrencilerin boş zaman yönetimi ve sorumluluk düzeylerini etkileyen faktörleri belirleyerek, bu alanlarda geliştirici öneriler sunmaktır. Araştırma ilişkisel tarama modeli kapsamında yürütülmüş ve nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler, Araştırmada Kişisel ve Sosyal Sorumluluk Davranışları Ölçeği ve Boş Zaman Yönetimi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören 254 lisans öğrencisi oluşturmuştur. Verilerin analizinde ikili karşılaştırmalarda t- testi, çoklu karşılaştırılmalarda tek yönlü Anova ve farklılılık grubun tespiti için LSD testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between leisure time management and individual and social responsibility behaviors among students at the Faculty of Sports Sciences. It also investigated whether these variables differed according to gender, age, income level, participation in voluntary social projects, social media usage time, and faculty type. The main objective of the study was to identify the factors affecting students' leisure time management and responsibility levels and to offer suggestions for improvement in these areas. The study was conducted within the scope of a correlational survey model and a quantitative research method was used. Data were collected using the Personal and Social Responsibility Behavior Scale and the Leisure Time Management Scale. The sample of the study consisted of 254 undergraduate students enrolled at the Faculty of Sports Sciences at Ondokuz Mayıs University. In the analysis of the data, t-tests were used for pairwise comparisons, one-way ANOVA for multiple comparisons, and LSD tests for the detection of differences between groups.