Yargıtay karaları ışığında Türk hukukunda iş sağlığı güvenliği
Workplace health and safety in Turkish law in light of Supreme Court decisions
  1. Tez No: 821974
  2. Yazar: ZÜBEYR TAHA KALELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİL BİRKAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türk Borçlar Hukuku Kanunu kapsamında, her iki tarafa da borç yükleyen sözleşmeler içinde yer alan iş sözleşmesi ile işçi, iş sözleşmesine bağlı (veya göre) üzerine düşen iyi layıkıyla zamanında özen yükümlülüklerine dikkat ederek işi yapma asıl edimini yüklenirken, işverenin ise asıl edimi, işçinin sağlığını iş yapmasında gerekli iş sağlığı ekipmanlarını tamamlamak uygun iş koşullarını sağlayıp iş sözleşmesinde belirlenen ücreti zamanında ve tam ödemesidir. İşçi ve işveren arasındaki iş sözleşmesi, Borçlar Hukuku kapsamında tam iki taraf için borç yükleyen bir sözleşme türüdür. İşçi, iş sözleşmesine konu olan işi yapma asli görevini üstlenirken, işverenin asli görevi de belirlenen ücreti ödemektir. Bu tezde, Türk hukukunda iş sağlığı ve güvenliği konusu Yargıtay kararları ışığında incelenerek, çalışanların sağlık ve güvenliğini koruma ve işverenlerin yasal sorumluluklarını yerine getirme gerekliliği üzerinde durulmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği, Türkiye'de işçi sağlığı ve iş güvenliği mevzuatıyla düzenlenen bir konudur ve çalışanların maruz kaldığı risklerin önlenmesi ve kontrol altına alınması amaçlanmaktadır. Yargıtay kararları, iş sağlığı ve güvenliği ihlalleri ve uygulamaları konusunda rehberlik sağlamakta ve işverenlerin sorumluluklarını belirlemektedir. Tezde, Yargıtay kararları ışığında iş sağlığı ve güvenliği düzenlemelerinin etkin bir şekilde uygulanması ve ihlallerin yargı önünde nasıl ele alındığına dair önemli vaka analizleri ve hukuki çıkarımlar sunulmaktadır. Bu tez, Türk hukukunda iş sağlığı ve güvenliği konusunun önemini vurgulayarak, çalışanların sağlık ve güvenliğini korumak için hukuki düzenlemelerin ve Yargıtay kararlarının etkin bir şekilde uygulanmasının gerekliliğini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the Turkish Code of Obligations, with the employment contract, which is included in the contracts that impose debts on both parties, the worker undertakes the main act of doing the job by paying attention to the duty of care and due diligence under the employment contract (or according to it), while the employer's main act is to ensure the health of the worker. is to complete the necessary occupational health equipment for doing business, to provide appropriate work conditions and to pay the wage determined in the employment contract on time and in full. The employment contract between the employee and the employer is a type of contract that imposes obligations on both parties under the Law of Obligations. While the worker undertakes the main duty of doing the work that is the subject of the employment contract, the main duty of the employer is to pay the determined wage. In this thesis, the issue of occupational health and safety in Turkish law is examined in the light of the Supreme Court decisions, and the necessity of protecting the health and safety of employees and fulfilling the legal responsibilities of employers is emphasized. Occupational health and safety is a subject regulated by the occupational health and safety legislation in Turkey and it is aimed to prevent and control the risks that the employees are exposed to. Supreme Court decisions provide guidance on occupational health and safety violations and practices and define employers' responsibilities. In the thesis, important case studies and legal implications are presented on the effective implementation of occupational health and safety regulations in the light of Supreme Court decisions and how violations are handled before the judiciary. By emphasizing the importance of occupational health and safety in Turkish law, this thesis aims to reveal the necessity of effective implementation of legal regulations and Supreme Court decisions in order to protect the health and safety of employees.