İşitme engelli bireylerde ritimsel beceri geliştirmenin pragmatik etkileri
The pragmatical effects of rhythmic skill development on hearing-imparied people
  1. Tez No: 822001
  2. Yazar: SEMİH TANGÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ROHAT CEBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İşitme engelli bireylerde ritim eğitimi ve ritmik beceri geliştirme özellikleri üzerine yapılan bu çalışmada, işitme engelli bireylere uygulanan ritim eğitiminin işitme engelli bireylerin gelişim özellikleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Dinleme ve dikkat gibi becerilerinin geliştirilmesi ve gelişimsel özellikleri açısından yaşıtlarından geri kalmamaları amaçlanmıştır.12 hafta süren çalışmalarda katılımcıların özelliklerine uygun ritim süreleri ve ritim formları düzenlenmiş ve bu çalışmalar 6 işitme engelli bireye uygulanmıştır. Bu araştırmadan elde edilen verilere göre; işitme engelli bireylerin sosyal yaşamlarındaki gelişim özellikleri ve müzik eğitimi üzerine geliştirilen ritim çalışmalarının bireylerin becerilerini, dil gelişimini, zihinsel gelişimini ve fiziksel gelişimini iyileştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study was conducted on rhythm education and rhythmic skill development features in hearing impaired children, and it was aimed to determine the effects of rhythm education on the developmental characteristics of hearing impaired children as it was applied to children without hearing impairment. It is aimed to develop skills such as listening and attention, and to ensure that they did not fall behind their peers in terms of developmental featuresThe study was carried out continuously with 6 hearing impaired people. Rhythm times and rhythm forms were applied. In this study musical traning program which suitable for hearing impaired childrens characteristics had being applied for 12 weeks to 6 hearing impaired children. According to the data which obtained from this research; It had been found that the rhythm education program developed in the social life of the hearing-impaired children on the developmental characteristics of children and musical education improved their skills, language development, mental development and physical development.