Adil yargılanma hakkı bağlamında anonim tanık
Anonymous witness in the context of the right to a fair trial
  1. Tez No: 822007
  2. Yazar: SEMİH OĞUZ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Tanık beyanı, ceza muhakemesi hukukunda en çok kullanılan ve en önemli ispat araçlarından biridir. Kaynağının insan olması, bu delilin güvenilirlik bakımından diğer delillere nazaran daha fazla şüphe barındırmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple, tanığa ilişkin Ceza Muhakemesi Kanunu'nda yer alan hükümler, tanık beyanının güvenilirlik bakımından arz ettiği bu şüpheleri ortadan kaldırmaya elverişli şekilde düzenlenmiştir. Tanığın ceza muhakemesi faaliyetinde üstlendiği bu önemli rol, kimi zaman suç isnadı altındaki kişi veya çevresinden yönelecek tehlikelere maruz kalmasına sebep olabilmektedir. Kamusal bir görev olması sebebiyle kişiler bakımından bir zorunluluk arz eden bu faaliyeti sebebiyle ortaya çıkan bu tehlike, tanıkların korunması gerekliliği ile sonuçlanmaktadır. Bu sebeple iç hukukumuzda da tanıkların korunması için çeşitli hükümler öngörülmüştür. Tanığın anonim kılınması, tanıkların korunmasına yönelik bu tedbirlerden, tanığın muhakeme faaliyeti içerisinde rol aldığı esnada korunmasını amaçlamaktadır. Ancak anonim tanık tedbirlerinin uygulanması halinde, bu tedbirlerin mahiyetleri sebebiyle, tanık beyanı delilinin güvenilirliğini ve meşruiyetini sağlamaya yönelik yukarıda bahsi geçen düzenlemeler kendilerinden beklenen faydayı ortaya çıkaramamaktadır. Doğal olarak anonim tanık tedbirleri ceza muhakemesi faaliyetine hâkim olan ilkeler ve dolayısıyla adil yargılanma hakkı bakımından belirli sakıncalar içermektedir.
Özet (Çeviri)
Witness testimony is one of the most used and important evidence in criminal procedure law. The fact that evidence of witness testimony's source is a human being causes this evidence to have more doubts in terms of reliability than other evidences. Therefore all provisions about witnesses in Criminal Procedure Code enviseged in a way to be sufficent to dissipate the doubt on witness testimony. Taking a part as a witness in a criminal proceedings is a public service given that it is an obligation for ones to do so. The important role that a witness undertakes in criminal proceedings renders that the witness may be exposed to the grave danger that originates from the accused or those acting on accused's behalf. The danger that arises from being a witness in a criminal case necessitates the protection of witnesses. Providing anonymity to a witness is a type of witness protection measure that aims to protect a witness during the time that person gives testimony in criminal proceedings. Implementation of these witness protection measures bars above-mentioned provisions to provide benefits that they have been expected to do so because of the fact that the essence of anonymous witness measures. As a natural consequence of it, anonymous witness measures raise some issues about the principles of the criminal procedure law and right to a fair trial.