Kamu personeli seçme sınavına hazırlanan öğretmen adaylarının sınav kaygıları ile geleceğe yönelik umut düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between exam anxiety of teacher candidates preparing for the public personnel selection exam and their hope levels for the future
- Tez No: 822006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENER ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma Kamu Personeli Seçme Sınavı'na hazırlanan öğretmen adaylarının sınav kaygıları ile geleceğe yönelik umut düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim öğretim yılı içerisinde Samsun il sınırlarında bulunan öğretmen adayları oluşturmuştur. Seçkisiz (random) örnekleme yönteminden basit seçkisiz örneklem yönteminin kullanıldığı çalışmanın örneklemi ise 217 kişiden oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Ayda Sınav Kaygısı Ölçeği”ve“Beck Umutsuzluk Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin dağılımının normalliği nedeniyle verilerin analizinde, Pearson Correlation, bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğretmen adaylarının sınav kaygısı ve umutsuzluk halinin orta düzeyde olduğu; sınav kaygıları ile geleceğe yönelik umut düzeyleri arasında negatif yönlü düşük düzeyde anlamlı bir ilişkinin bulunduğu belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının sınav kaygılarıyla sınava hazırlanma yılları ve öğrenim gördükleri bölümler arasında anlamlı farklılıklar bulunurken; cinsiyet, mezuniyet durumu, sosyo-ekonomik düzey ve atama puan aralıkları ile aralarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Öğretmen adaylarının geleceğe yönelik umut düzeyleriyle mezuniyet durumu, sosyo-ekonomik düzey ve sınava hazırlanma yılı değişkenleri arasında anlamlı bir fark bulunurken; cinsiyet, atama puan aralığı ve öğrenim görülen bölümler ile arasında anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to examine the relationship between exam anxiety of teacher candidates preparing for the Public Personnel Selection Examination and their hope levels for the future. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used. The universe of the research consisted of pre-service teachers in the province of Samsun in the 2022-2023 academic year. The sample of the study, in which the simple random sampling method from the random sampling method was used, consisted of 217 people.“Personal Information Form”,“Monthly Exam Anxiety Scale”and“Beck Hopelessness Scale”were used to collect research data. Due to the normality of the distribution of the data, Pearson Correlation, independent sample t-test and one-way analysis of variance (One Way ANOVA) were used in the analysis of the data. According to the research findings, the test anxiety and hopelessness of teacher candidates are moderate; It has been determined that there is a negative and low-level significant relationship between test anxiety and hope levels for the future. While there are significant differences between pre-service teachers' exam anxiety, the years of preparation for the exam and the departments they studied; no significant difference was found between them in terms of gender, graduation status, socio-economic level and assignment score intervals. While there is a significant difference between the prospective teachers' hope levels for the future and the variables of graduation status, socio-economic level and exam preparation year; There was no significant difference between gender, assignment score range and the departments studied.