Örgüt kültürünün proje başarısı üzerindeki etkisi: Görgül bir araştırma
The impact of organizational culture on project success: An empirical study
- Tez No: 822016
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KONURALP SEZGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomik ve Sosyal Etki Değerlendirme Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Örgüt kültürü ile proje başarısı arasındaki ilişki, proje yönetimi alanında dikkat çeken bir konudur. Mevcut araştırmalar çeşitli sektör ve endüstrilerde örgüt kültürünün proje başarısı üzerindeki etkisini kısıtlı biçimde araştırmış olsa da yerel yönetim kuruluşlarının kendine özgü dinamiklerine odaklanan daha fazla bağlama özgü çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çalışmada Cameron ve Quinn tarafından geliştirilen Örgüt Kültürü Değerlendirme Aracından (OCAI) yararlanılarak Adana ili Kozan Belediyesi'nde çalışan 227 kişinin katılımı ile bir tarama yürütülmüştür. Soru formu, kişisel bilgilere ek olarak örgüt kültürü ve genel proje başarısı ölçme araçlarından oluşmaktadır. Verilerin çok değişkenli analize hazır hale getirilmesini takiben SPSS v.26 ve JAMOVI istatistik paket programları ile analizler yürütülmüştür. Araştırma bulguları, örgüt kültürünün dört boyutunun da proje başarısını yordayabildiğini, bu ilişkisde en güçlü kültür tipinin klan kültürü olduğunu göstermektedir. Bulgular, proje sonuçlarını iyileştirmek için olumlu ve destekleyici bir kurum kültürünü teşvik etmenin önemini vurgulamakta; öte yandan proje başarısını artırmak için daha fazla araştırmaya duyulan ihtiyacı ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between organizational culture and project success is a prominent topic in the field of project management. While existing research has limitedly explored the impact of organizational culture on project success in various sectors and industries, there is a need for more context-specific studies focusing on the unique dynamics of decentralized local authorities. In this study, using the Organisational Culture Assessment Instrument (OCAI) developed by Cameron and Quinn, a survey was conducted with the participation of 227 employees working in Adana province Kozan Municipality. The survey questionnaire consisted of measures for organizational culture, general project success, and personal information. After preparing the data for multivariate analysis, the analyses were conducted using SPSS v.26 and JAMOVI statistical software packages. The research findings indicate that all four dimensions of organizational culture can predict project success, with clan culture being the strongest predictor in this relationship. The findings highlight the importance of fostering a positive and supportive organizational culture to enhance project outcomes, while also emphasizing the need for further research to improve project success.