LATERAL EPİKONDİLİT TEDAVİSİNDE ESWT ETKİNLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI
Efficacy of Extracorporeal Shock Wave Therapy in the Treatment of Lateral Epicondylitis
- Tez No: 822018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL SAYINER ÇAĞLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Lateral epikondilit (tenisçi dirseği), toplumun %1-3'ünü etkileyen ve etiyolojisi tam olarak anlaşılamayan bir durumdur.[1] Ana semptom ortak ekstansör kastan kaynaklanan ve distale doğru yayılan, bu kasların kullanılmasını gerektiren aktivitelerle artan ağrıdır. Genellikle ekstansör tendonun, özellikle de ekstansör tendonların makroskobik ve mikroskobik yırtılmaları ve güçlü kavrama ve eksantrik kasılmalar sırasında el bileğinin tekrarlayan hızlı hareketleri ile karakterize, spor veya işle ilgili aşırı kullanım bozukluğudur. Yaşlanma, kimyasal, vasküler, hormonal ve kalıtsal faktörlerin de etiyolojiye katkıda bulunduğu bildirilmektedir.[2] Çalışmamızın amacı lateral epikondilitli hastaların tedavisinde ESWT'nin etkinliğini belirlemekti. Lateral epikondilit tanısıyla tedavi programına giren ve aynı tanıyla henüz tedavi görmemiş hastalar değerlendirildi. 60 hastanın dosyaları geriye dönük olarak 30'ar kişilik iki grup halinde incelendi. ESWT (masterplus mp200 Elite -Storz Medical AG, Kreuzlingen, İsviçre) cihazı, üç seans, 2000 şok, 18 Hz'de 1000 şok, 1,8 bar yoğunluk, 21 Hz'de nokta ve 1000 şok, 2 hafta yoğunlukta 1,4 devre birinci grup hasta (30) tedavi seansı alan; İkinci grup (30) ise lateral epikondilit tanısı alan ve tedavi bekleyen hastalardan oluşuyordu. Hasta kayıtları retrospektif olarak incelenerek kaydedilen veriler analiz edildi ve tedavi sonuçları karşılaştırıldı. Henüz ESWT tedavisi almayan grup kontrol grubu olarak kabul edildi. Veriler olguların sosyo-demografik özellikleri, baskın el, dirsek yaralanması, travma-tekrarlayan dirseğe hareket etme ve eşlik eden hastalıkların varlığı, şikayet süresi, predispozan faktörler ve çalışma sonuçlarından oluşuyordu. Hasta semptom ve bulgularının değerlendirilmesinde kaydedilen görsel analog skala (VAS); Ağrı ve genel sağlık durumunu sorgulamak için sağlık değerlendirme anketi HAQ kullanıldı ve algometrik ağrı değerleri algometre ile ölçüldü. Hasta görüşmeleri, ESWT ile tedavi edilen grubun tedaviden önce, üç tedavi seansının bitiminden 1 hafta sonra ve tedaviden 1 ay sonra dosyalarıydı. Kontrol grubunda ise dış klinik muayene günü için rutin kayıt, beklenen tedavi süresinin 1. haftası ve 1. ayında yapıldı. Bu günlerde kaydedilen parametreler karşılaştırıldı. Gruplar arasında ortalama yaş, cinsiyet, meslek, baskın el, etkilenen dirsek, şikayetin süresi ve başlangıç nedenleri açısından farklılık yoktu (p>0,05). Çalışma sonunda gruplar karşılaştırıldığında ESWT grubunda tüm değişkenlerde istatistiksel olarak anlamlı iyileşme görüldü (pandlt; 0,05). Lateral epikondilit için ESWT tedavisinin semptomlar ve klinik bulgular üzerinde olumlu etkisi olduğu bulunmuştur. Çalışmanın sonunda ESWT tedavisinin lateral epikondilitin konservatif tedavisinde etkili olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Lateral epicondylitis disease is characterized by wrist extensors originate from the lateral epicondyle and on the surface of forearm extensor muscles pain. Although a problem known as tennis elbow, in all individuals, with or without sports is a common lesion of the musculo-skeletal system. The aim of this study was to investigate the efficacy of ESWT in the treatment of patients diagnosed with lateral epicondylitis. Treatment program applied with lateral epicondylitis and not yet been received treatment with the same diagnosis patients were evaluated. Two groups, 30 patients in each, totally 60 patients' data were reviewed. Patients applied treatment ESWT (masterplus mp200 Elite -Storz Medical AG, Kreuzlingen, Switzerland device, 1000 shots 18 hz frequency,1,8 bar point and 1000 shots 21 hz frequency, 1,4 bar peripheral total 2000 shots once a week for three times) therapy formed the first group (30); waiting for treatment for the diagnosis of lateral epicondylitis formed the second group (30). Not having ESWT treatment yet were assessed as control group. After the evaluation of data retrospectively, recorded values were analyzed and treatment effects were compared. Sociodemographic properties, dominant hand, affected elbow, existence of trauma or repetative movements of the elbow and the comorbid diseases, duration of symptoms, triggering factors and clinical examination results created the data. By the assessment of symptoms and signs, the recorded visuel analog scale (VAS) scores for the pain at rest, resisted wrist extension; Healt Assessment Questionnaire (HAQ) was used to ask general health, algometer was used to evaluated algometric measurement. Questioning of the patient in ESWT treatment group before the treatment, 1 week after the end of 3 sessions and 1 months after treatment, the file records. For the control group in clinical examination day, the first week and first month of expected treatment period routine file records. The recorded parameters these days were compared. There was no statistically significant difference between groups for mean of ages, gender, occupation, dominant hand, affected elbow, duration of the disease and triggering factors (p>0.05). At the end of the study, the ESWT-treated group showed a statistically significant improvement in all variables compared to the control groups (pandlt; 0.05). ESWT in the treatment of lateral epicondylitis had a positive effect on symptoms and clinical signs. At the end of this study, we concluded that ESWT therapy is effective in the conservative treatment of lateral epicondylitis.