An Evaluation of the debates on professional ethics in city planning
Kent planlamada meslek etiği üstüne tartışmaların bir değerlendirmesi
- Tez No: 82211
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAYKAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
öz KENT PLANLAMASINDA MESLEK ETİĞI ÜSTÜNE TARTIŞMALARIN BİR DEĞERLENDİRMESİ Demirdizen, Erhan Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Baykan Günay April 1999, 147 sayfa Bu tezde, kent planlaması mesleğinin etik boyutu, felsefe alanındaki tartışmalar, planlamanın söylem ve paradigma düzeyindeki iç dönüşümleri, ve Avrupa'da ve Amerika'da meslek örgütlerinin etik kuralları ve meslek ilkeleri üzerinden temellendirilmektedir. Bütün bu materyal, kent planlaması ilkelerinin ve etik kurallarının evrensel ve üzerinde tam mutabakat sağlanabilen bir yapıya sahip olmadığını, tarihsellik özelliği gösterdiğini açıklığa kavuşturmaktadır. Bu, iki bakımdan böyledir. Birinci olarak, profesyonel davranış kalıplarını etkileyen genel toplumsal değerlerin tarihselliği, meslek etiğinde de yansımasını bulmaktadır. İkinci olarak da, kent planlaması disiplininin paradigma ve pratik düzeylerindeki tarihselliği, meslek etiğinin çerçevesini belirlemektedir. Dolayısıyla, etik argümanlar, savları ve karşısavları nesnel bir zeminde tek bir sonuca indirgeyememektedir. Ancak, ahlaki önermelerin, belli bir zaman kesitinde, üzerinde toplumsal uzlaşmasağlanabilen bir yapısı olduğu da açığa çıkmaktadır. Ayrıca bu çalışma, etik ilkeler ile planlama paradigmaları arasındaki iç gerilimler üzerinde yoğunlaşmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Etik kavramları, etik kurallar, meslek etiği, mesleki davranışlar, kent planlaması ilkeleri, planlama paradigmaları, mesleki manifestolar. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EVALUATION OF THE DEBATES ON PROFESSIONAL ETHICS IN CITY PLANNING Demirdizen, Erhan Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Baykan Günay April 1999, 147 pages In this thesis the ethical dimension of city planning profession is searched through philosophical debates, internal transformations of planning at discursive and paradigmatic levels and the ethical codes and professional principles of European and American professional organisations. All the literature covered reveals that the principles and ethical codes of city planning are not universal and unanimously consented, but rather historical. This has two reasons. Firstly, the historical nature of the general social values affecting patterns of professional conduct finds its repercussion in the sphere of professional ethics. Secondly, the historical nature of the city planning discipline at the paradigmatic and practical levels determines the frame of professional ethics. Hence, ethical arguments with thesis and anti thesis can't be reduced to a single axiom on an objective ground. However, it 111is also observable that ethical propositions have such a feature that in a defined period of time they are socially consented upon. Therefore the study concentrates on the basic tension between prevailing ethical principles and the planning paradigm. KEY WORDS: Ethical concepts, ethical codes, professional ethics, professional conducts, principles of city planning, planning paradigms, professional manifestos. IV