Joseph freiherr von hammer-purgstall und seine rezeption in der geschichtsschreibung über das osmanische reich
Baron von joseph von hammer-purgstall ve hammer'in osmanlı tarih yazıcılığındaki resepsiyonu
  1. Tez No: 822150
  2. Yazar: TUĞBA İSMAİLOĞLU KACIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KARL VOCELKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Universität Wien
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu tez, Joseph Freiherr von Hammer-Purgstall'ın bilimsel ve entelektüel gelişimine ve Osmanlı İmparatorluğu üzerine yazdığı tarih eserlerine odaklanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Hammer-Purgstall'ın entelektüel gelişimini, yaşantısını ve içinde bulunduğu sosyal ilişkileri göz önünde bulundurarak incelemek ve bu konuyu Osmanlı İmparatorluğu üzerine yazdığı tarih eserleri, özellikle de“Osmanlı İmparatorluğu Tarihi”açısından analiz etmektir. Bu çalışma temelde, 19. yüzyılın ilk yarısında Avusturyalı bir entelektüelin Türk tarihi üzerine hangi koşullarda çalıştığı ve ne tür bir eser yazdığı ile ilgilenmektedir. Hammer-Purgstall'ın hayatının onun yazma süreçlerini nasıl etkilediği ve bilimsel çalışmalarının arka planında nelerin durduğunu anlamak ve böylece onun kişisel motivasyonlarını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Hammer-Purgstall, Alman Oryantalistik çalışmalarının dönüşümünde özel bir öneme sahiptir. Kendisi 19. yüzyılın ilk yarısında teolojik olmayan ilk önemli Doğu Araştırmaları dergisinin kurucusu ve editörü olarak büyük saygı görmüştür. Ancak disiplinin profesyonelleşmesiyle birlikte bir amatör ve üniversite dışı popüler bilimin temsilcisi olarak göz ardı edilmiş ve Alman yazınındaki bu dışlanma 19. yüzyıl boyunca devam etmiştir. Ancak buna rağmen, Hammer'in adı tarih kitaplarında kaybolup gitmemiş, eskimiş olmalarına karşın tarih üzerine olan eserleri hala“kaynak eser”olarak kabul edilmeye devam etmiştir. Peki bu durum nasıl açıklanabilir? Yakalamış olduğu bu başarının ardından Hammer'i kendisini adlandırdığı gibi bir“muhibban”olarak mı yoksa alandaki etkisini göz önüne alarak bir“profesyonel”olarak mı adlandırmalıyız? Türkiye'de“Hammer Tarihi”olarak adlandırılan Hammer'in“Osmanlı İmparatorluğu Tarihi”Türkiye'deki hem her kamusal kütüphanede bulunmasına ve tüm eksiklik ve hatalarına karşın halen tarihçilerin bakmadan geçemediği bir eser olmasına rağmen ne Almanca ve İngilizce ne de Türkçe literatürde bu konuda kapsamlı bir çalışma bulunmamaktadır.“Osmanlı İmparatorluğu Tarihi”nin Türk tarih yazımına bir etkisinin olup olmadığı ve bu eserin Türkçe literatürde nasıl bir etki yarattığı gibi sorular hala cevapsızdır. Bu çalışmada, Hammer'in ve çağdaşlarının anıları, mektupları ve eserleri, dönemin dergi ve gazetelerinin yanı sıra Osmanlı arşivleri yardımıyla bu soruların peşinden gidilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the scientific and intellectual development of Joseph Freiherr von Hammer-Purgstall and his historical works on the Ottoman Empire. The aim of this research is to explore the intellectual development Hammer-Purgstall considering his experiences and to analyze this issue from the view of his historical works on the Ottoman Empire, especially his“History of the Ottoman Empire”. I'm interested in this work, in which circumstances an Austrian intellectuals worked in the first half of the 19th century about Turkish history and what kind of work he wrote. My main concern is to understand how Hammer-Purgstall's life had an effect on his writing process and what stands in the background of his scientific works.Thus the study lead to uncover his biographical motifs. Hammer-Purgstall has a special significance in the transformation of the German Oriental Studies. In the first half of the 19th century he was highly regarded as founder and editor of first substantial non-theological oriental magazines. But with the professionalization of the discipline he was disregarded as a dilettante and representatives of non-university popular science. This exclusion in German literature continued throughout the 19th century. But his name did not disappear in the books of history. Despite their obsolescence his historical works were still considered as“source works”. How could this situation be explained and should he be called as“lover”or“professional”? The“History of the Ottoman Empire”is located in every public library in Turkey and every historian knows this work. But still there is no comprehensive work about it, neither in German nor in Turkish literature. The questions, had the“History of the Ottoman Empire”an impact on the Turkish historiography and how was and is still today this work received in Turkish literature, are still unanswered. This study attempts to follow up on these questions with the help of the memoirs, letters and works of Hammer and his contemporaries, journals and newspapers of the period, as well as Ottoman archives.