Turkish foreign policy approaches to the Syrian revolution and its reflection on the administrative regulation in the liberated areas. ' The housing sector in azaz as a model' between 2016 – 2022
- Tez No: 822172
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MOHAMMAD BASHIR DIOP
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırma, Suriye devrimine yönelik Türk dış politika yaklaşımlarının anlaşılması ve analiz edilmesi ve bunun Türk altındaki alanlarda sivil toplum kuruluşları ve yerel konseyler tarafından temsil edilen idari organizasyon üzerindeki etkisi ile ilgilidir Azaz şehrinde konut girişimlerinin gerçekliği ve güvenli konut standartlarını ne ölçüde gözlemledikleri üzerine derinlemesine bir çalışma ile vesayet, araştırmaların gösterdiği gibi, Türkiye Suriye halkını destekleme ve kuzey Suriye'deki etkilenen bölgelere hayatın yeniden sağlanmasına yardımcı olma konusunda aktif bir yaklaşım benimsemiştir. Türkiye'deki lisanslı STK'lar da devlet kurumlarının yokluğunda çok önemli ve önemli bir rol oynamıştır, hastaneler, sağlık merkezleri, sivil savunma, altyapı, yollar, tarım, geçim kaynaklarının sağlanması ve gayri resmi kamplar yerine konut topluluklarının oluşturulması. Sivil toplum kuruluşları, istikrarlı resmi kurumların yokluğunda idari organizasyonun ana noktası haline gelmiştir, ve bu, özerkliklerine rağmen, kurtarılmış şehirlerde ve köylerde zayıf kaynaklara ve yeteneklere sahip zayıf yerel konseylerin varlığını olumsuz etkilemez, genellikle Suriye sınırına yakın Türk devletlerine bağlıdırlar.Araştırma, iki ana konuyu vurguladı; ilk konu, Türk dış politikasının 2011'deki lansmanından 2020'ye kadar Suriye devrimine karşı rolünü analiz etmeye ve anlamaya odaklandı, ve ikinci konu Halep'in kuzey kırsalındaki Azaz şehrinde konut sektörünün Türk müdahalesinin idari organizasyon üzerindeki etkisi için bir model olarak incelenmesine odaklandı konut sektöründeki sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarının faaliyetinin önemli ölçüde arttığı Türk vesayeti altındaki alanlarda, ve bu bir çalışma gerektiriyor Sektör ve güvenli konut standartlarına ne ölçüde ulaştığını bilmek. Tarihsel ve açıklayıcı yaklaşım, Türkiye'nin Suriye devrimine yönelik dış politika yaklaşımlarını anlamak için kullanılmış ve STK yetkilileri ile 10 görüşme yapılmıştır, konut girişimlerinin gerçekliğini ve güvenli konut standartlarını ne ölçüde gözlemlediklerini bilmek, anlamak ve değerlendirmek amacıyla Azaz şehrindeki aktivistler ve yerel konsey.
Özet (Çeviri)
This thesis research deal with understanding and analyzing Turkey's foreign policy approaches towards the Syrian revolution and its impact on the administrative organization represented by non-governmental organizations and local councils in the areas under Turkish tutelage, with an in-depth study on the reality of housing initiatives in the city of Azaz and the extent to which they observe safe housing standards, as the thesis showed that Turkey has taken an active approach in supporting the Syrian people and providing assistance in restoring life to the affected areas in northern Syria. Licensed NGOs in Turkey have also played a pivotal and important role in the absence of state institutions, by securing the necessities of life for the resident population and displaced persons in various sectors starting from building hospitals, health centers, civil defense, securing infrastructure, roads, agriculture, securing livelihoods and building residential communities instead of informal camps. Non-governmental organizations have become the main point of administrative organization in the absence of stable official institutions, and this does not negate the existence of weak local councils with weak resources and capabilities in liberated cities and villages, despite their autonomy, they are generally affiliated to the Turkish states near the Syrian border. The thesis highlighted two main topics, the first topic focused on analyzing and understanding the role of Turkish foreign policy towards the Syrian revolution from the beginning of its launch in 2011 until 2020, and the second topic focused on studying the housing sector in the city of Azaz in the northern countryside of Aleppo as a model for the impact of the Turkish intervention on the administrative organization in the areas under Turkish tutelage, where the activity of the work of non-governmental organizations in the housing sector increased significantly, and this calls for a study The sector and knowing the extent to which it achieves safe housing standards. The historical and descriptive approach was used to understand Turkey's foreign policy approaches to the Syrian revolution, and 10 interviews were conducted with NGO officials, activists and the local council in the city of Azaz, with the aim of knowing, understanding and evaluating the reality of housing initiatives and the extent to which they observe safe housing standards.