Genç erişkinlerde postür ile fonksiyonel hareket paterni, vücut kompozisyonu ve sedanter davranış ilişkisi
The relationship between posture and functional movement pattern, body composition and sedentary behavior in young adults
- Tez No: 822173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ARIBAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmanın amacı postür ile fonksiyonel hareket paterni, vücut kompozisyonu ve sedanter davranış arasındaki ilişkiyi genç erişkinlerde araştırmakdı. Postürü değerlendirmek için akıllı telefon uygulaması olan PostureScreen Mobile, fonksiyonel hareket paternini değerlendirmek için Functional Movement Screen (FMS=Fonksiyonel Hareket Analizi) test kiti kullanıldı. Vücut kompozisyonunu değerlendirmek amacıyla InBody 270 Profesyonel Vücut Analiz Cihazı, sedanter davranışı değerlendirmek için Sedanter Davranış Anketi kullanıldı. Çalışmaya üniversitede öğrenim gören 42 (27 kadın, 15 erkek) genç erişkin dahil edildi. Bireylerin yaş ortalaması 21,90 ± 1,92 yıl, Vücut Kütle İndeksi ortalaması ise 23,37 ± 5,04 kg/m2 olarak bulundu. Genç erişkinlerin postür parametreleri ile vücut kompozisyonu, fonksiyonel hareket paterni ve sedanter davranışları arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyonlar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the relationship between posture and functional movement pattern, body composition and sedentary behavior in university students. PostureScreen Mobile, a smartphone application, was used to evaluate posture, and Functional Movement Screen (FMS) test kit was used to evaluate functional movement pattern. The InBody 270 Professional Body Analyzer was used to assess body composition, and the Sedentary Behavior Questionnaire was used to assess sedentary behavior. Our study included 42 (27 female, 15 male) young adults studying at university. The mean age of the individuals was 21.90 ± 1.92 years, and the mean Body Mass Index was 23.37 ± 5.04 kg/m2. Statistically significant correlations were found between posture parameters and body composition, functional movement pattern and sedentary behaviors of young adults.