Travaydaki gebelerde peanut topu uygulamasının doğum sürecine, doğum ağrısına ve doğum konforuna etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
The effect of peanut ball in pregnant in labour the on labour process, labour pain and comfort of labour : A randomized controlled trial
  1. Tez No: 822175
  2. Yazar: ELİF HOYLADI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ YILDIRIM VARIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırma travaydaki gebelerde peanut topu uygulamasının doğum sürecine, doğum ağrısına ve doğum konforuna etkisi değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü bir çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, İstanbul ilinde bulunan bir Eğitim ve Araştırma hastanesinde Temmuz 2021 – Temmuz 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Örnekleme araştırmanın dahil edilme kriterlerine uyan 115 gebe dahil edilmiş, çalışma 102 (deney n:51; kontrol n: 51) gebe ile tamamlanmıştır. Veriler“Gebe Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Visual Analog Skala (VAS) Ve Sözel Kategori Ölçeği (SKÖ)”,“ Partograf”,“Doğuma Yönelik İzlem Formu”,“Doğum Konforu Ölçeği (DKÖ)”,“Peanut Memnuniyet Formu”ile toplanmıştır. Postpartum 24 saat içerisinde DKÖ ve“Peanut Memnuniyet Formu”uygulanmıştır. Çalışmada sosyo-demografik, obstetrik, yaşam biçimi özelliklerine göre deney ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farkın olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Peanut topu uygulamasının ardından deney grubu gebelerinin dilatasyon, efasman ve fetal başın inişi sürecinin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha hızlı ilerlediği saptanmıştır (p0,05). Gebelerin travayda peanut topu kullanımının doğum ağrısını azalttığı, doğumda fiziksel ve psikospiritüel konforu artırdığı, toplam doğum süresine etki etmediği saptanmıştır. Edinilen bulgular doğrultusunda doğumun I. ve II. evresinde gebelere peanut topu uygulamanın doğum sürecine olumlu etkisi olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of peanut ball use on labor process, labor pain and birth comfort in pregnant women in labor. The data of the study were collected in a Training and Research Hospital in Istanbul between July 2021 and July 2022. 115 pregnant women who met the inclusion criteria of the study were included in the sampling, and the study was completed with 102 (experimental n:51; control n:51) pregnant women. Data were collected using a descriptive information form, visual and verbal pain scales, the Childbirth Comfort Questionnaire (CCQ) and a Birth Follow-Up Form. The CCQ was administered within 24 hours postpartum. In the study, it was determined that there was no statistically significant difference between the experimental and control groups in terms of socio-demographic, obstetric and lifestyle characteristics (p>0.05). It was determined that the dilatation, effacement and fetal head descent process of the experimental group pregnants proceeded statistically faster than the control group after the peanut ball application (p0.05). It has been determined that the use of peanut ball in labor in pregnant women reduces labor pain, increases physical and psychospiritual comfort during labor, and does not affect total delivery time. In line with the findings obtained, it was determined that the application of peanut ball to pregnant women in the I. and II. stages of labor had a positive effect on the birth process.