Gebelerde tiroit fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of thyroid function in pregnant women
  1. Tez No: 88365
  2. Yazar: ALİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
VII-OZET AMAÇ: Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde yapılan çalışmamızda, gebeliğin farklı dönemlerinde oluşan tiroit fonksiyon değişiklikleri ile gebelikte saptadığımız tiroit fonksiyon bozukluklarını, maternal-fetal mortalite ve morbiditeye etkilerini ve gebelerde rastlanan guatr olgularını değerlendirmeyi amaçladık. MATERYAL VE METOD: Çalışmamıza Kasım 1998-Ocak 1999 tarihleri arasında polikliniğimize başvuran, ilk trimesterde 41 ve 3.trimesterde 118, toplam 159 gebe dahil edildi. Ayrıca hastanemiz biyokimya bölümüne başvuran 150 erişkin kadının test sonuçlan değerlendirildi. Tüm gebelerden detaylı anamnez alınarak sistemik muayene ve tiroit bezi muayeneleri yapıldı. Hemoglobin, hematokrit ve kan grupları belirlendi. Ayrıca gebe olan veya olmayan tüm kadınlarda T3, T4, FT4 ve TSH serum düzeyleri ölçüldü. BULGULAR: ilk trimester FT4 değerleri, hem 3.
Özet (Çeviri)
VIII-SUMMARY EVALUATION OF THYROID FUNCTIONS IN PREGNANT WOMEN OBJECTIVE: In our study, held in Şişli Etfal Teaching and Research Hospital, 3rd Gynecology and Obstetrics Clinic, we aimed to evaluate the thyroid functions in different periods of pregnancy, disorders of thyroid functions found during pregnancy and their effects on maternal-fetal morbidity and mortality. We also aimed to evaluate the goiter cases during pregnancy. MATERIALS AND METHOD: We assessed 41 pregnant women in the first trimester and 1 18 in the 3rd trimester between November 1998 and January 1999. We also evaluated the thyroid function results of 150 women in reproductive period that applied to our hospital biochemistry department. Detailed history and examination of all pregnant women was performed in our clinic and blood hemoglobin, hematocrit and blood groups were determined. Serum T3, T4, FT4 and TSH values were measured for all pregnant and non-pregnant women.