Sınıfında yabancı uyruklu öğrenci bulunan öğretmenlerin teknolojiye yönelik tutumları ve kültürlerarası anlayışları ile mesleki genel yeterlik algılarının incelenmesi
Examination of the attitudes and intercultural understandings of teachers with foreign students in their class and their occupational general competence perceptions
  1. Tez No: 822174
  2. Yazar: BURAK ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ÇİLSALAR SAGNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yer aldığı coğrafya itibariyle çok kültürlü yapısı ile bilinen Türkiye, son yıllarda yoğun göç hareketleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Gerçekleşen göç hareketleri sonucunda Türkiye'de 1.5 milyona yakın yabancı uyruklu okul çağında çocuk bulunduğu tahmin edilmektedir. Bu öğrencilerin eğitim faaliyetlerini yürüten öğretmenlerle ilgili çalışmaların kısıtlı olduğu görülmektedir. Bu çalışmada sınıfında yabancı uyruklu öğrenci bulunan öğretmenlerin teknolojiye yönelik tutumları ve kültürlerarası anlayış düzeyleri ile mesleki yeterlik algıları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmaktadır. İlişkisel tarama modelinde tasarlanan bu çalışma, Kayseri ilinde görev yapan ve sınıfında yabancı uyruklu öğrenci bulunan 393 öğretmenin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada öğretmenlerin teknolojiye yönelik tutumları“Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği”, kültürlerarası anlayışları“Kültürlerarası Anlayış Ölçeği”, mesleki genel yeterlik algıları“Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlikleri Ölçeği”ile belirlenmeye çalışılmıştır. Tanımlayıcı bilgileriyle değişkenler arasındaki ilişkiyi açıklamak için“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Öğretmenlerden elde edilen verilere SPSS 25.0 paket programı aracılığıyla“Bağımsız Örneklemler T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Kanonik Korelasyon ve Çoklu Doğrusal Regresyon”analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda, öğretmenlerin teknolojiye yönelik tutumlarının ve mesleki genel yeterlik algılarının çok yüksek, kültürlerarası anlayışlarının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin teknolojiye yönelik tutumlarının eğitim durumu ve yaş; kültürlerarası anlayışlarının eğitim durumu; mesleki genel yeterlik algılarının ise cinsiyet, yaş ve branş değişkenlerine göre anlamlı şekilde farklılaştığı saptanmıştır. Öğretmenlerin teknolojiye yönelik tutumları, kültürlerarası anlayışları ve mesleki genel yeterlik algıları arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Çalışma sonucunda araştırmacılara, uygulayıcılara ve politika yapıcılara yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey known as the multicultural structure of the geography of the place, is faced with intense migration movements in recent years. As a result of the migration movements, it is known that there are approximately 1.5 million international students in Turkey. It has been observed that the studies related to teachers carrying out the educational activities of these students are limited. This study aims to reveal the relationship between the attitudes towards technology and the intercultural understanding levels of teachers with international students in their class and their perceptions of professional competence. This study, designed in correlational research among quantitative research methods, was carried out with 393 teachers in Kayseri province who have international students in their classes. In the study,“The Attitude Scale for Technology”was used to measure teachers' attitudes towards technology,“The Intercultural Understanding Scale”was used to measure their intercultural understanding,“General Competencies Scale of Teaching Profession”was used to measure their perceptions of general professional competence.“Personal information form”was used to explain the relationship between descriptive information and variables. The data obtained from the teachers were analyzed through“Independent samples T-Test, One-way Variance Analysis (ANOVA), Canonical Correlation, and Multiple Linear Regression”via the SPSS 25.0 package program. As a result of the study, it was determined that teachers' attitudes toward technology are very high, their intercultural understanding is high, and their perceptions of general professional competence are very high. A meaningful and positive relationship was found between teachers' attitudes toward technology, their intercultural understanding, and their perceptions of general professional competence. As a result of the study, various recommendations were presented to researchers, practitioners, and policymakers.