Examining the students' statistical literacy concerning the representation and analysis of the data and interpretation of the results
Öğrencilerin istatistiksel okuryazarlık bağlamında verilen verileri temsil ve analiz etme ve sonuçları yorumlama becerilerinin incelenmesi
- Tez No: 822209
- Danışmanlar: PROF. DR. MINE ISIKSAL BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bilinçli vatandaşlık ve hızla gelişen dünyaya uyum sağlamak için istatistik okuryazarlığı kaçınılmazdır. Öğrenciler ortaokuldan mezun olmadan önce verileri temsil ve analiz edebilmelidir, ayrıca sonuçları da yorumlayabilmelidir (Milli Eğitim Bakanlığı, 2018). Bu nedenle çalışma, son iki istatistiksel süreç bileşenini, verilerin temsili ve analizi ve sonuçların yorumlanması, kullanarak Türkiye'nin farklı bölgelerindeki okullarda okuyan sekizinci sınıf öğrencilerinin aşina olmadığı COVID-19 gibi ve aşina olduğu günlük beslenme gibi gerçek yaşam bağlamlarına ilişkin istatistiksel okuryazarlık düzeylerini araştırmayı amaçlamaktadır. Veriler Türkiye'nin Ankara, Kars, Kayseri ve İstanbul gibi farklı bölgelerindeki 248 sekizinci sınıf öğrencisinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ile toplanmıştır. Açık uçlu anket, Covid-19 salgını ve günlük diyetle ilgili on iki sorudan oluşmuş ve sorular Türk matematik müfredatının (2018) ulusal müfredat hedefleri ve Ulusal Matematik Öğretmenleri Konseyi standartları (2000) dikkate alınarak hazırlanmıştır. Veriler, Sharma, Doyle, Shandil ve Talakia'atu'nun (2011) dört aşamalı çerçevesi ile analiz edilmiştir. İlişkisel düşünme ilk olarak 3. seviyede beklendiği için seviyeler ilk ikisi düşük istatistik okuryazarlığı kategorisinde, son ikisi yüksek istatistik okuryazarlığı kategorisinde olacak şekilde kategorize edilmiştir. Sonuçlar, COVID19 görevinde öğrencilerin yüzde 98,39'unun düşük düzeyde istatistik okuryazarlığına sahip olduğu, yüzde 1,61'inin ise yüksek düzeyde istatistik okuryazarlığına sahip olduğunu göstermektedir. Günlük diyet etkinliğinde öğrencilerin yüzde 91,53'ünün düşük düzeyde istatistiksel okuryazarlığa sahip olduğu, yüzde 8,47'sinin ise yüksek düzeyde istatistik okuryazarlığına sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Statistical literacy is inevitable for conscious citizenship and adjusting to the fastdeveloping world. Students should be able to represent and analyze data and interpret the results before graduating from middle school (Ministry of National Education, 2018). Therefore, the study aims to investigate the statistical literacy levels of eighth graders enrolled in schools in different regions of Turkey regarding an unfamiliar real-life context such as COVID-19 and a familiar real-life context such as daily diet, using the last two statistical process components: representation and analysis of the data and interpretation of the results. The data were collected from 248 eight grade students in different regions of Turkey, including Ankara, Kars, Kayseri, and Istanbul, with convenience sampling. The open-ended survey consisted of a contextual task and twelve questions related to the Covid-19 pandemic and daily diet. The questions were prepared by considering the national curriculum objectives of the Turkish mathematics curriculum (2018) and the National Council of Teachers of Mathematics standards (2000). Data were analyzed with the four-stage framework of Sharma, Doyle, Shandil, and Talakia'atu (2011). Since relational thinking is first expected in level 3, the levels are categorized such that the first two are in the low statistical literacy category, and the last two are in the high statistical literacy category. The results show that in the COVID-19 task, 98.39% of students were found to have low-level statistical literacy, while 1.61% were found to have high level statistical literacy. In the daily diet task, 91.53% of the students were found to have low-level statistical literacy, while 8.47% had high-level statistical literacy.