The effects of transformational leadership on organizational justice and affective commitment
Dönüşümsel liderliğin örgütsel adalet ve duygusal bağlılığa etkileri
  1. Tez No: 822226
  2. Yazar: EMAN K. I. ABUKHAIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY ÖZYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Dönüşümcü Liderlik uygulamalarının örgütsel adalet ve duygusal bağlılık gibi iki önemli örgütsel sonuç üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma, Güney Asya'daki uluslararası ticaret ve yatırımlara en açık ekonomilerden birine sahip olan Malezya'da gerçekleştirilmiştir. Çalışmada anket yöntemi kullanılmış ve veri analizi için SmartPLS 4.0 kullanılmıştır. Bu çalışmanın temel amaçları iki yönlüdür: (1) dönüşümcü liderliğin örgütsel adalet üzerindeki etkisini değerlendirmek ve (2) dönüşümcü liderliğin duygusal bağlılık üzerindeki etkisini değerlendirmek. Araştırmada, dönüşümcü liderlik ile hem örgütsel adalet hem de duygusal bağlılık arasında pozitif bir ilişki hipotez edilmiştir. Veriler, Malezya'daki uluslararası şirketlerden çeşitli sektörleri temsil eden farklı bir katılımcı örneği üzerinden iyi tasarlanmış bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılar, dönüşümcü liderlik, örgütsel adalet ve duygusal bağlılık algılarını bildirmişlerdir. Toplanan veriler, yapısal eşitlik modellemesi için güçlü bir istatistiksel araç olan SmartPLS 4.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, dönüşümcü liderliğin hem örgütsel adalet hem de duygusal bağlılık üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir. Dönüşümcü liderliğin varlığı, çalışanların adalet algısını artırır ve örgüte duygusal bağlılık oluşturarak çalışan devir hızını azaltır ve örgütsel hedeflere ulaşmayı iyileştirir. Sonuç olarak, çalışma, araştırma sonuçları, önemi ve sınırlılıkları temelinde gelecekteki araştırmalar için çeşitli öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the impact of Transformational Leadership practices on two important organizational outcomes, namely organizational justice and affective commitment. The study took place in Malaysia which has one of the most receptive economies to international trade and investments in South Asia. The study utilized a survey methodology and employed SmartPLS version 4 for data analysis. The primary objectives of this study were twofold: (1) to evaluate the impact of transformational leadership on organizational justice and (2) to assess the influence of transformational leadership on affective commitment. The research hypothesized a positive relationship between transformational leadership and both organizational justice and affective commitment. Data was collected through a well-designed survey instrument from a diverse sample of participants representing various industries from international corporates in Malaysia. The respondents provided their perceptions of transformational leadership, organizational justice, and affective commitment. The collected data was then analyzed using SmartPLS version 4, a robust statistical tool for structural equation modeling. The final findings of this study indicated that transformational leadership has a positive influence on both organizational justice and affective commitment. The presence of transformational leadership enhances employees' perception of justice and fosters emotional attachment to the organization, resulting in reduced employee turnover and improved organizational goal achievement. In conclusion, the study has reached several recommendations for future researches based on the research results, significance and limitations.