The dispositional and contextual determinants and outcomes of self-leadership
Öz-liderliğin kişisel ve durumsal öncülleri ve sonuçları
  1. Tez No: 471847
  2. Yazar: SEVGİN BATUK TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT KABASAKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Öz-liderlik belirlenmiş liderleri ikame etmek amacıyla ortaya çıkmış bir teoridir. Günümüz iş dünyası organizasyonların daha esnek olmasını ve değişime uyum sağlayabilmesini gerektirmektedir. Öz-liderlik tek tek her çalışanın potansiyelinden faydalanarak organizasyonlara daha duyarlı olma fırsatı sunmaktadır. Öz-liderliğin öncüllerini araştıran çalışmalar genellikle kişisel faktörler üzerinde yoğunlaşmış ve durumsal etkileri göz ardı etmiştir. Bu araştırma, birbirini takip eden iki çalışmayla bu eksikliği gidermeyi hedeflemektedir. Nicel kısımda, öz-liderliğin durumsal öncülleri olarak dönüşümsel liderlik ve yüksek performanslı iş sistemleri ve kişisel öncülleri olarak proaktif kişilik ele alınmaktadır. Sonuçları olarak ise işe tutkunluk ve örgütsel vatandaşlık davranışı incelenmektedir. İkinci kısımda ise, derinlemesine mülakatlar yapılarak öz-liderliğin olası öncülleri ve sonuçlarına yönelik küme genişletilmeye çalışılmıştır. Sonuçlara göre, dönüşümsel liderlik, yüksek performanslı iş sistemleri ve proaktif kişiliğin öz-liderlik üzerinde anlamlı bir katkısı bulunurken, öz-liderlik ise öz-yeterlik aracılığıyla işe tutkunluk ve örgütsel vatandaşlık davranışına katkı sağlamaktadır. İkinci çalışmada, otonomi, kabul görme, güven, rekabet ve dağıtımsal adalet sunan ortamlarda da öz-liderlik stratejilerinin uygulanmasının kolaylaştığı görülmüştür. Ayrıca, artan verimlilik ve özgüven ve daha etkin zaman/ stres yönetimi de öz-liderliğin diğer sonuçları olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Self-leadership has emerged as an important theory to substitute for designated leaders. Current business environment requires organizations to be more flexible and adaptive towards change. Self-leadership offers an opportunity for organizations to become more responsive via utilizing the potential of every single employee. Studies that investigate the antecedents of self-leadership have generally gathered around dispositional factors and neglected the contextual influences. This research aims to fill this gap by conducting two sequential studies. The quantitative part focuses on transformational leadership and high-performance work systems as situational antecedents and on proactive personality as a dispositional antecedent of self-leadership. As outcomes, work engagement and organizational citizenship behavior are investigated. At the second part, in-depth interviews are conducted to broaden the set of possible antecedents and consequences of self-leadership. The results show that transformational leadership, high-performance work systems and proactive personality contribute significantly to self-leadership whereas self-leadership contributes to work engagement and organizational citizenship behavior via the mediating effect of self-efficacy. In the second study, it is also seen that in contexts that offer autonomy, recognition, trust, competition and distributive justice, the exertion of self-leadership strategies is facilitated. Also, increased productivity and self-confidence, and more effective time/ stress management are stated as other outcomes of self-leadership.