Yumuşak güç stratejisinin ihracata etkisi: Türkiye örneği
The impact of soft power strategy on exports: The case of Türkiye
- Tez No: 822324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TOSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Uluslararası ilişkiler alanında önemli bir kavram haline gelen yumuşak güç, Joseph Nye tarafından ortaya atılmış bir kavramdır. Yumuşak güç, bir ülkenin diğer bir ülkeye zorla, güce başvurmadan cazibe yönü ve ikna yeteneğiyle istediğini yaptırması olarak ifade edilmektedir. Günümüzde ülkelerin yumuşak gücü, dış politikada ve uluslararası ticarette etkili unsurlardan birisi haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı ülkelerin yumuşak güç stratejisinin ihracatına olan etkisini belirlemektir. Literatürde yer alan keşifsel nitelikteki sınırlı sayıda çalışma takip edilerek yumuşak güç ve ihracat arasındaki ilişki, Türkiye'nin ticaret ortağı olan 116 ülke etrafında 2009-2021 dönemi için panel çekim modeli ile analiz edilmiştir. Ampirik bulgulara göre, partner ülkenin kişi başına düşen geliri, ortak sınır ve partner ülke ile olan serbest ticaret anlaşması ve yumuşak gücün Türkiye'nin ihracatını olumlu etkilediği, ülkeler arasındaki mesafenin ise olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Türkiye'nin endeks bazında son on yılda hızla artan yumuşak gücünün ihracatına da olumlu yansıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Soft power, which has become an important concept in the field of international relations, is a concept put forward by Joseph Nye. Soft power is defined as the ability of a country to force another country to do what it wants through its ability to attract and persuade without resorting to force. Today, the soft power of countries has become one of the key factors that influencing their foreign policy and international trade. The purpose of this study is to determine the impact of soft power strategies on countries' exports. Following the limited number of exploratory studies in the literature, the relationship between soft power and exports is analysed with a panel gravity model for the period 2009-2021 around 116 countries that are Turkey's trading partners. According to the empirical findings, the per capita income of the partner country, common border, free trade agreement with the partner country and soft power have a positive effect on Turkey's exports, while the distance between countries has a negative effect. It has been observed that Turkey's soft power, which has increased rapidly in the last decade on an index basis, has also reflected positively on its exports.