Bowell ve Heap'in süreçsel drama yaklaşımı yoluylaortaokul öğrencilerinin toplumsal cinsiyet eşitliğineyönelik görüşlerinin incelenmesi
Examination of secondary students' opinions on genderequality through Bowell and Heap's approach toprocessive drama
  1. Tez No: 822334
  2. Yazar: ZÜHAL ARMONİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN METİNNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaratıcı Drama Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırmanın genel amacı Bowell ve Heap'in süreçsel drama yaklaşımı yoluyla öğrencilerin toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik görüşlerini incelemektir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden katılımcı eylem araştırması kullanılmıştır. Araştırmanın amacına ulaşmak ve öğrencilerin toplumsal cinsiyet eşitliği yönündeki görüşlerini incelemek için 12 hafta boyunca devam eden süreçsel drama atölyeleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu olarak ilköğretim kademesinde 27 kişiden oluşan 5.sınıf öğrencileri tercih edilmiştir. Araştırma süreci boyunca gözlem ve görüşme veri toplama teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada toplanan verilerin çözümlenmesi için betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırmada, öğrencilerin atölye öncesi ve atölye sonrası görüşme formuna verdikleri yanıtlar, süreç içinde oluşturdukları çıktılar ve araştırmacı tarafından gözlemlenmiş tutumları incelendiğinde katılımcıların atölye süreci öncesi ifadeleri cinsiyetçi bir tutum içerirken, atölye sürecinden sonra toplumsal cinsiyet konusundaki paylaşımlarının eşitlikçi bir yönde değiştiği sonucuna ulaşılmıştır. Uygulama sonrasında katılımcıların cinsiyetçi kalıp yargılarında ve cinsiyet rolü algılarında değişimler meydana gelmiştir. Katılımcılar uygulama öncesi verdikleri cevaplarında prensesi güzel, süslü, sarı uzun saçlı gibi dış görünüşüyle tanımlarken uygulama sonrasında iyi kalpli, adaletli, nazik, saygılı, cömert gibi öncelikli olarak kişiliği üzerinden tanımlamışlardır. Araştırma kapsamında hazırlanan toplumsal cinsiyet eşitliği süreçsel drama atölyelerinin eğitim programına dahil edilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunun Hayat Bilgisi, İnsan Hakları ve Yurttaşlık, Sosyal Bilgiler derslerinde ünite olarak işlenmesi öğrencilerin küçük yaşlarda farkındalık kazanması için önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this research is to examine students' views on gender equality through Bowell and Heap's process drama approach. Participatory action research, a qualitative research design, was employed in the study. Process drama workshops lasting for 12 weeks were conducted to achieve the research objectives and examine students' perspectives on gender equality. The study group consisted of 27 fifth-grade students in primary education. Observation and interview data collection techniques were used throughout the research process. Descriptive analysis technique was employed to analyze the collected data.When the responses given by the participants to the pre-workshop and post-workshop interview forms, the outputs they created during the process, and the attitudes observed by the researcher were examined, it was found that the participants' pre-workshop expressions contained a sexist attitude, while their post-workshop interactions on the subject of gender exhibited a shift towards egalitarianism. After the implementation, changes were observed in the participants' gender stereotypes and perceptions of gender roles. Prior to the workshop, participants described princesses primarily in terms of their physical appearance, such as being beautiful, adorned, and having long yellow hair. However, after the workshop, they primarily described them in terms of their personality traits, such as being kind-hearted, just, polite, respectful, and generous. As a result of this research, it is recommended to incorporate process drama workshops on gender equality into the educational curriculum and to address the topic of gender equality as a unit in subjects such as Life Skills, Human Rights and Citizenship, and Social Studies, in order to raise awareness among students at a young age.