Sakkülün yükseklik algısında rolünün değerlendirilmesine yönelik sanal gerçeklik tabanlı test bataryası geliştirilmesi
Developing the reality-based test battery for evaluating the role of the saccule in the perception of height
- Tez No: 822341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma özellikle sanal gerçeklik kullanımında etkilendiği bilinmekte olan sakkülün yükseklik algımıza olan etkisinin mekanik olarak uyarılması ve sanal gerçeklik ortamında uyarılması durumlarında yarattığı değişimleri ortaya koymak amacıyla gerçekleştirildi. Çalışma İstanbul Medipol Üniversitesinde 20-50 yaş aralığında 27 kadın, 25 erkek olmak üzere 52 gönüllü kişinin katılımı ile gerçekleştirildi. Çalışmaya dahil edilen gönüllü kişilere rutinde uygulanan saf ses odyometri testi, akustik immitansmetri testi, VEMP ve mini mental testleri yapıldı. Sonra çalışmanın asıl kısmı olan gerçek ortamda gerçekleştirilen mekanik uyarım ile sanal gerçeklik ortamında asansör simülasyonu kullanılarak gerçekleştirilen yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya bakarak yükseklik tahminleri yaptırıldı. Sanal gerçeklik ortamında ve gerçek ortamda yapılan yükseklik tahminleri ortalamaları birbiriyle karşılaştırıldı ve anlamlı bir fark gözlenmedi (p>0,05). Sanal gerçeklik ortamında ve gerçek ortamda yapılan yükseklik tahminleri mevcut yükseklik değeri ile karşılaştırıldığında sadece sanal gerçeklik ortamında aşağıdan yukarıya bakarak yapılan yükseklik tahmininde anlamlı bir fark görüldü ve mevcut yükseklikten daha yüksek bulunduğu gözlendi (p0,05). Çalışmamızda sakkülün mekanik olarak etkilenmesinin yükseklik algısı üzerinde etkisi araştırılmış olup, sanal gerçeklik ortamında ve gerçek ortamda yapılan yükseklik tahminlerinde anlamlı farklılık elde edilmemiştir. Bunun nedeni asansörden indikten sonra çalışma ortamından kaynaklı olarak kişinin yürüdüğü bir zaman aralığı mevcuttur. Bu zaman aralığında beynin bu bilgiyi iptal ediyor olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was performed in order to reveal the changes of the saccule, known as being affected in the usage of especially virtual reality, in case when it is mechanically stimulated and when it is stimulated in a virtual reality environment. The study was performed in İstanbul Medipol University with the participation of 27 women and 25 men, 52 volunteer participant in total between the ages of 20 and 50. The volunteer participants who were included in this study were subjected to some routine tests such as pure tone audiometry, acoustic immitancemetry, VEMP(vestibular evoked myogenic potential) and a mini mental state examination. Later, in the essential part of the study, the participants were asked to make some guesses about height with the mechanical stimulation in the real environment and in the virtual reality environment via the elevator simulation by looking up from the down and looking down from the top. The averages of the guesses made in the virtual reality environment and in the real environment were compared to each other and no significant difference was observed.(p>0,05). When the guesses about height that were made in the virtual reality environment and in the real environment were compared to the existing height value, a significant difference was noticed only in the virtual reality environment and in the guess that was performed by looking up from the down and it was observed to be higher than the existing height value.(p0,05) In our study, the effect of saccule's mechanical stimulation on the perception of height was searched and no significant differences between the guesses made in the virtual reality and the real environment, were acquired. The reason is that there is a time period of walking after getting off the elevator owing to the environment of the study. It is thought that the brain may cancel this information during this time period.