Design of a VCAM-1 targeted drug delivery system to diminish oxidative stress in atherosclerosis and its in vitro evaluations
- Tez No: 822342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ateroskleroz, gelişmiş ülkelerde toplam mortalitenin %50'den fazlasına sahip en önemli hastalıklardan biridir. Daha erken yaşlarda başlayabilen ve yıldan yıla ilerleyen yaşa bağlı bir hastalıktır. Hastalık yıllarca asemptomatik olabilir ve genellikle birçok vakada ilk semptomunu ileri evrede gösterir ve bazı ciddi etkilerle birlikte kritik arteriyel oklüzyona (tıkanmaya) neden olabilir. Aterosklerozun bu ciddi sonuçlarının yüksek insidansı ve aterosklerotik plak mekanizması hakkındaki bilgi eksikliği nedeniyle, ilaç tedavilerine olan talepte bir artış vardır. Özellikle hasarlı bölgelere hedeflenmeyen ilaç tedavileri, sağlıklı doku ve organlar için toksisiteye ve yan etkilere yol açmaktadır. Bu nedenle, ilaç moleküllerini yalnızca hastalık durumlarının görüldüğü bölgelere ileten hedefe yönelik tedavilere ihtiyaç olduğu çok açıktır. Bu tez kapsamında, yeni antioksidan (α-lipoik asit) içeren ilaç molekülleri (LA3-MA) başarıyla sentezlendi ve PEG bazlı nanojellere etegre edildi. Aterosklerotik bölgeyi hedeflemek için, nanojelin yüzeyi anti-VCAM1 antikorları konjuge edildi. Anti-VCAM1 antikoruna bağlı nanojellerin, aterosklerozda oksidatif stresi, enflamasyonu ve lipitlerin oksidasyonunu azaltması beklendi.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis has been the most significant disease which has over 50% of total mortality in developed countries. It is an age-dependent disease that can start at earlier ages and progresses year by year. The disease can be asymptomatic for many years and generally, for several cases, it shows its first symptom at the advanced stage which can cause critical arterial occlusion (blockage) with some serious effects. Due to the high incidence of those serious outcomes of atherosclerosis and the lack of knowledge of atherosclerotic plaque mechanism, there is a corresponding increase in demand for drug therapies. Particularly drug therapies that are not targeted to damaged sites lead to toxicity and side effects for healthy tissues and organs. Thus, it becomes very obvious that there is a need for targeted therapies that deliver drug molecules only to sites where disease conditions are seen. Within the scope of this thesis, novel antioxidant (α-lipoic acid)-containing drug molecules (LA3-MA) were successfully synthesized and incorporated into PEG-based nanogels. To target the atherosclerotic region, anti-VCAM1 antibodies were conjugated on the surface of the nanogel. It was expected that anti-VCAM1 antibody-bounded nanogels reduce oxidative stress, inflammation, and oxidation of the lipids in atherosclerosis.