Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ve asistan hekimlerinde yurtdışına göç etme niyeti yaygınlığı, nedenleri, göç etme niyetinin belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri ve umutsuzluk düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi
Prevalance of intention to emigrate, reasons for intention to emigrate and associations of intention to emigrate with intolerance of uncertainty and hopelessness levels on medical students and residents of Bursa Uludag University Faculty of Medicine
  1. Tez No: 822437
  2. Yazar: EBRU GÜRBÜZ FİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AKKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hekimlerin uluslararası göçü daha iyi çalışma koşulları, ekonomik ve sosyal nedenlerle hekimlerin bir ülkeden diğerine göç etmesidir. Bu çalışmada, hekimlerin göç etme niyetinin sosyodemografik belirleyicileri, göç etme nedenlerini belirlemek ve konunun daha önce araştırılmamış bir yönü olan kişisel özelliklerin göç etme niyeti üzerine etkisini araştırmak amaçlandı. Çalışmamıza Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görmekte olan 170 öğrenci ve asistan hekim dahil edildi. Uygulanan anketlerde veri toplama araçları olarak Sosyodemografik Veri Formu, Göç Etme Niyeti ve Mesleki Memnuniyet Anketi, Göç Etme ve Türkiye'de Kalma Nedenleri Anketi, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği kullanıldı. Katılımcıların %40,60'ı yurt dışına göç etme niyetinin bulunduğunu, %40'ı kararsız olduğunu, bunların %79,60'ı göç etmek için çalışmaya başlamış olduklarını bildirdiler. En sık tercih edilen ülkelerin Almanya, İngiltere, ABD olduğu görüldü. Göç etmek isteyen ve kararsız katılımcıların %40,10'u göç ederlerse Türkiye'ye geri dönmek istemediklerini bildirdiler. Göç etme niyetinin yaşa göre farklılık gösterdiği görüldü. Katılımcıların göç etme nedenlerinin; yurt dışındaki yüksek yaşam standartları, Türkiye'deki ekonomik, sosyal, siyasi koşullar olduğu görüldü. Göç etme nedenleri baba eğitim durumu dışında katılımcıların sosyodemografik özelliklerine göre belirgin farklılık göstermedi. Göç etme niyetine göre BTÖ puanlarında farklılık görülmezken göç etme niyeti kararsız olan katılımcıların umutsuzluk düzeylerinin daha yüksek olduğu görüldü. Hekim sayısının ve niteliğinin etkili bir sağlık hizmeti için hayati olduğu düşünüldüğünde hekimlerin göç hareketinin belirleyenleri üzerinde çalışılmasının önemli olduğu, aynı zamanda karmaşık bir kavram olan göç olgusunun bireysel yönünü daha iyi ele alabilmek için gelecekteki çalışmalarda göçün psikolojik belirleyicilerinin anlaşılmaya çalışılmasının alana katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
International medical doctor (MD) migration can be described as, MD's moving to another country due to social, economical condition and better working environment. In this study, we aimed to investigate sociodemographic mediators of MD's intention of migration, define the reasons of migration and examine effects of the personal traits on migration intention We included 170 medical student and medical residents in our study. We used Sociodemographic Information Form, Migration Intention Questionnaire, Professional Satisfaction Questionnaire, Migration Intention Questionnaire, Reasons of Migration-Reasons of Staying at Turkey Questionnaire, Intolerance of Uncertainty Scale, Beck Hopelessness Scale as data collection methods. We found that 40.60% of participiants have intentions of migration, 40% of participiants are indecisive about migration, 79.6% of those 80.6% stated that they already begun to work on migration preparation. We found that Germany, United Kingdom, United States of America are the most preferred countries. 40.10% of those who have the intentions of migration and indecisive about migration declared they don't want to Turkey. We found that intent to migrate differed to age. We found that; reasons of migration are social, economical and political conditions of Turkey, higher standards of living abroad. Reasons of migration did not differ to any other factors related to sociodemographic factors but paternal education status. Beck Hopelessness Scale scores did not differ to migration intention. We found hopeleness was more common among indecisive participiants. Considering that, medical doctors quality and quantity plays vital role on health services, studies about mediators of migrations of MD's is important. We also think that further studies should be focused on psychological aspects of migrations for better understanding personel side of migration, as complex phenomen.