A study on reliability and validity studies of METU school of foreign languages department of basic english june 1998 and september 1998 proficiency tests
ODTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu Temel İngilizce Bölümü Haziran 1998 ve Eylül 1998 Yeterlik sınavı güvenirlik ve geçerlik incelemesi
  1. Tez No: 82246
  2. Yazar: FATMA ATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL GİRAY BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
oz ODTÜ YABANCI DİLLER YÜKSEK OKULU TEMEL İNGİLİZCE BÖLÜMÜ HAZİRAN 1998 VE EYLÜL 1998 YETERLİK SINAVI GÜVENİRLİK VE GEÇERLİK İNCELEMESİ Ataman, Fatma Yüksek Lisans, Eğitim Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Giray Berberoğlu Aralık 1999, 117 sayfa Bu tez, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksek Okulu, Temel İngilizce Bölümü'nün Haziran 1998 ve Eylül 1998 İngilizce Yeterlik sınavlarını güvenirlik ve geçerlik açısından incelemektedir. Haziran 1998 ve Eylül 1998 İngilizce sınavlarının ne derece güvenilir ve geçerli olduğunu tartışmak amacı ile, elde edilen inceleme sonuçlan ilgili literatür göz önünde bulundurularak yorumlanmaktadır. Klasik test teorisi kapsamında uygun soru maddesi koşullarını karşılamayan soru maddeleri de tartışılmaktadır. Yabancı Diller Yüksek Okulu Temel İngilizce Bölümü İngilizce Yeterlik sınavı sonuçlarının ne derece önemli kararlar verilmesinde kullanıldığı vurgulanarak, söz konusu sınavların daha güvenilir ve geçerli olması ve böylelikle sınavların kalitesinin ve standart olma özelliğinin artması amacı ile görüşler bildirilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RELIABILITY AND VALIDITY STUDIES OF METU SCHOOL OF FOREIGN LANGUAGES DEPARTMENT OF BASIC ENGLISH JUNE 1998 AND SEPTEMBER 1998 PROFICIENCY TESTS M.S., Ataman, Fatma Department of Educational Sciences Supervisor: Prof. Dr. Giray Berberoğlu December 1999, 1 17 pages This thesis analyzes the June 1998 and September 1998 Proficiency tests of METU School of Foreign Languages Department of Basic English in terms of the reliability and validity. The analysis results are interpreted and commented on with the purpose of discussing how reliable and valid the June 1998 and September 1998 DBEPT are with regard to the related literature. The test items which do not fulfil the requirements of a defensible test item within the classical test theory are also discussed. Emphasizing the significance of the decisions given based on the results obtained from the DBEPT, suggestions are given in order to ensure the DBEPT to be more reliable and valid, and thereof to increase the quality of DBEPT and its standardisation. Ill