Acil servise başvuran hiperglisemik hastalarda end tidal karbondioksitin tanısal değeri
Diagnostic value of end tidal carbon dioxide i̇n hyperglycemic patients presenting to the emergency department
  1. Tez No: 654051
  2. Yazar: KEZİBAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN DEFNE DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışma, hiperglisemik hastalarda end tidal karbondioksitin tanısal değerini araştırmak için yapılmıştır. Yöntem: Çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Acil Anabilim Dalında prospektif olarak >250mg/dL glukoz ile başvuran 18 yaş ve üstü hastaların dahil edildi. Çalışmaya katılan hastalardan venöz kan gazı alındığı sırada kapnografi kullanılarak ağızdan soluması istendi ve 1 dk içinde 3 nefes ölçümünün ortalaması alınıp kaydedildi. 326 hastanın istatiksel değerlendirmesinde kan gazı altın standart kabul edilerek DKA tanısında ETCO2'nin tanısal değerini araştırılmak için veriler SPSS 22.0 programına yüklenerek gerekli analizler yapıldı. Kategorik değişkenler n (%), normal dağılıma uyan numerik değişkenler ortalama ± SD ve normal dağılıma uymayan numerik değişkenler medyan (çeyrekler açıklığı) olarak ifade edildi. Bulgular: Değerlendirmeye alınan 326 hastanın ortalama yaşı 59,01±14,92 yıl idi ve hastaların 148'i (%45,4) erkekti. Hastaların 33'ü(%10,1) diyabetik ketoasidoz, 6'sı(%1,8) hiperglisemik hiperosmolar durum tanısı aldı. Venöz kandaki ortalama pH 7,37±0,08, HCO3 21,42±4,82 mmol/L, PvCO2 36,63±7,21 idi. ETCO2 ortalama değeri ise 38,57±10,59 mmHg ölçüldü. Hastaların 228'inde (%69,9) ketonürisi yok iken 98'inde(%31,1) ketonüri vardı. Hastaların 213'i(%65,3) acil servisten taburcu olurken, 87'si (%26,7)acil servisten ilgili servise ve 26'sı(%8) ilgili yoğun bakıma yattı. ETCO2 değerinin PvCO2(r = 0,307), HCO3 (r =0,488) ve pH (r =0,398) ile pozitif yönde korele olduğu tespit edildi ve bulunan tüm korelasyonlar istatistiksel olarak anlamlıydı (PvCO2, HCO3, pH için p250 mg / dL olanlarda DKA olan veya olmayan hastaları tespit etmede olumlu tanısal performans sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study was conducted to investigate the diagnostic value of end tidal carbon dioxide in hyperglycemic patients. Method: Patients aged 18 years or older who were prospectively admitted with> 250mg / dL glucose at the Emergency Department of Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty were included in the study. Patients participating in the study were asked to breathe orally using capnography while venous blood gas was taken, and the average of 3 breath measurements within 1 minute was recorded. In the statistical evaluation of 326 patients, blood gas was accepted as the gold standard and necessary analyzes were made by loading the data into the SPSS 22.0 program to investigate the diagnostic value of ETCO2 the diagnosis of DKA. Categorical variables were expressed as n (%), numerical variables conforming to normal distribution as mean ± SD, and numerical variables not conforming to normal distribution as median (range of quarters). Results: The mean age of the 326 patients included in the evaluation was 59.01 ± 14.92 years, and 148 (45.4%) of the patients were male. 33 (10.1%) of the patients were diagnosed with diabetic ketoacidosis, 6 (1.8%) hyperglycemic hyperosmolar state. Mean pH of venous blood was 7.37 ± 0.08, HCO3 was 21.42 ± 4.82 mmol / L, and PvCO2 was 36.63 ± 7.21. The mean value of ETCO2 was 38.57 ± 10.59 mmHg. While 228 (69.9%) of the patients hadn't ketonuria, 98 (31.1%) had ketonuria. While 213 (65.3%) of the patients were discharged from the emergency service, 87 (26.7%) were admitted to the relevant service from the emergency department and 26 (8%) were admitted to the related intensive care unit. ETCO2 value was found to be positively correlated with PvCO2 (r = 0.307), HCO3 (r = 0.488) and pH (r = 0.398), and all correlations found were statistically significant (p 250 mg / dL to the emergency department.