Çevrimiçi eğitimde tahmin-açıklama-gözlem-açıklama yönteminin beşinci sınıf sürtünme kuvveti konusundaki kavramsal anlamaya etkisi
The effect of prediction-explanation-observation-explanation method in online education on the conceptual understanding of fifth-class friction force
  1. Tez No: 822536
  2. Yazar: ELİF ŞEYMA ALTUNSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ZEREN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırmanın amacı, çevrimiçi eğitimde Tahmin-Açıklama-Gözlem-Açıklama yöntemine göre gerçekleştirilecek öğretimin beşinci sınıf öğrencilerinin sürtünme kuvveti konusundaki kavramsal anlama düzeylerine etkisi incelemektir. Araştırmada, karma yöntemlerden müdahale (tek grup ön test-son test) deseni içerisinde birleştirme (çeşitleme) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, 16 beşinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma 2021-2022 öğretim yılında çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak, Sürtünme Kuvveti Kavramsal Anlama Testi, Tahmin-Açıklama-Gözlem-Açıklama Çalışma Kâğıdı ve Tahmin-Açıklama-Gözlem-Açıklama Yöntemi Görüş Formu adı verilen üç farklı ölçme aracı kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS istatistik paket programından yararlanılmış ve non-parametrik testlerden Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik ve betimsel analizinin yanı sıra frekans (f) ve yüzde (%) dağılımlarından faydalanılmıştır. Sonuç olarak, çevrimiçi eğitimde TAGA yöntemine dayalı etkinliklerin öğrencilerin kavramsal anlama düzeylerini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca öğrenciler TAGA yöntemini uğraştırıcı, yorum yazmayı zor bulmalarına rağmen, konu hakkında gelişim sağladığı, yanlış bilgilerinin farkına vardığı, daha iyi anlamayı sağladığı ve eğlenceli olduğu görüşünde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of teaching to be carried out according to the Prediction-Explanation-Observation-Explanation method in online education on the conceptual understanding levels of fifth grade students about friction force. In the research, a combination (variation) design was used within the intervention (single group pre-test-post-test) design, which is one of the mixed methods. The sample of the research consists of 16 fifth grade students who have the opportunity to attend online classes in the 2021-2022 academic year. Friction Force Conceptual Understanding Test, Prediction-Explanation-Observation-Explanation Worksheet and Prediction-Explanation-Observation-Explanation Prediction-Explanation-Observation-Explanation Method Opinion Form were used as data collection tools. In the analysis of quantitative data, SPSS statistical package program was used and Wilcoxon signed-rank test, which is one of the non-parametric tests, was used. In the analysis of qualitative data, frequency (f) and percentage (%) distributions were used, as well as content and descriptive analysis. As a result, it has been determined that activities based on the PEOE method in online education have a positive effect on students' conceptual understanding. In addition, although the students found the PEOE method challenging and difficult to write comments, they thought that it provides improvement on the subject, realizes wrong information, provides better understanding and is fun.