Metastatik olmayan HER2 pozitif adjuvan kemoterapi alan meme kanserli hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of NON-metastatic HER2 positive breast cancer patients receiving adjuvant chemotherapy
  1. Tez No: 822544
  2. Yazar: MELTEM ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKKAN EVRENSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Moleküler sınıflama ile temelde luminal A, luminal B, insan epidermal büyüme faktörü 2 (HER2) pozitif ve bazal benzeri tümörler olarak dört gruba ayrılır. Bu çalışmada HER2 pozitif grupda yer alan tanı anında metastatik hastalığı olmayan ve adjuvan kemoterapi tedavisi almış hastaların hastalıksız sağkalımları üzerinde etkili olan faktörlerin klinikopatolojik verilere dayanılarak araştırılması amaçlandı. Çalışmada 01.01.2009 ile 31.12.2018 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Polikliniği'nde HER2 pozitif meme kanseri nedenli kemoterapi almış 192 hastanın dosyaları retrospektif olarak tarandı. Hastaların yaşı, vücut kitle indeksleri, menopoz durumları, operasyon patolojileri, aldıkları adjuvan tedaviler, lokal nüks uzak organ metastazı, genel ve hastalıksız sağkalım bilgileri araştırıldı. Bulgular IBM SPSS 22.0 programı ile değerlendirildi. Kaplan- Meier analizi ile bakılan rekürrenssiz sağ kalımda ortalama medyan değer 120,3 ay olarak sonuçlandı. Bakılan 192 hastanın 32'sinde nüks görüldü. 26 hastada exitus görüldü (%13,5). 5 yıllık toplam sağkalım %95,8, 10 yıllık sağkalım %83,9 olarak tespit edildi. Çok değişkenli Cox regresyon analizinde evrenin ve operasyon patolojisi Ki-67 indeksinin hastalıksız sağkalımı etkileyen bağımsız faktörler olduğu saptandı. Log-rank testi ile hastalıksız sağkalım açısından evre 1 ve evre 3 hastalar (p=0.001) ile Ki-67 ≤ 32 ve Ki-67>32 olan hastalar (p=0,004) arasında anlamlı fark görüldü. HER2 pozitif meme kanserinde operasyon patolojisindeki Ki-67 indeksinin %32'nin altında olması ve tanı anı evresinin düşük olması rekürrenssiz sağkalım üzerinde iyi prognostik faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer in women. It is classified into four main subtypes based on molecular classification: luminal A, luminal B, human epidermal growth factor 2 (HER2) positive, and basal-like tumors. This study aimed to investigate the factors that affect disease-free survival in patients with HER2-positive breast cancer who have received adjuvant chemotherapy and do not have metastatic disease, based on clinical and pathological data. Between January 01, 2009, and December 31, 2018, the files of 192 patients who received chemotherapy due to HER2-positive breast cancer at the Medical Oncology Clinic of Uludağ University Faculty of Medicine were retrospectively reviewed. The patients' age, body mass index, menopausal status, surgical pathology, adjuvant treatments, local recurrence, distant organ metastasis, overall survival, and disease-free survival information were investigated. The findings were evaluated using the IBM SPSS 22.0 program. Kaplan-Meier analysis resulted in a median value of 120,3 months for disease-free survival. Among the 192 patients studied, 32 experienced recurrence, and 26 (13.5%) patients had died. The overall 5 year survival rate was %95,8, and the 10-year survival rate was %83,9. Multivariate Cox regression analysis identified stage and Ki-67 index in surgical pathology as independent factors influencing survival. The log-rank test showed a significant difference in disease-free survival between stage 1 and stage 3 patients (p=0.001) and patients with Ki-67 ≤ % 32 and Ki-67>%32 (p=0.004). In HER2-positive breast cancer, the Ki-67 index in the operative pathology being below %32 and the low diagnosis stage are good prognostic factors on recurrence-free survival.