Öz şefkat ve bilişsel esneklik düzeyinin mutluluk algısını yordayıcı etkilerinin incelenmesi
Examining the predictive effects of self-compassion and cognitive flexibility levels on happiness perception
- Tez No: 822551
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞARAN GENÇDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, öz şefkat ve bilişsel esneklik düzeyinin mutluluk algısını üzerinde yordayıcı bir etkisinin olup olmadığının belirlenmesidir. Yöntem: Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2022- 2023 eğitim öğretim yılında Atatürk Üniversitesi'nde öğretim gören 552 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Öz Anlayış Ölçeği”ve“Bilişsel Esneklik Envanteri”,“Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için SPSS programı kullanılarak; bağımsız örneklemler için t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Mutluluğun cinsiyete sınıf düzeyine farklılaşmadığı ancak gelir düzeyi ve kardeş sayısına göre farklılaştığı belirlenmiştir. Öz şefkatin de cinsiyete, sınıf düzeyine göre farklılaşmadığı ancak gelir düzeyi ve kardeş sayısına göre farklılaştığı belirlenmiştir. Bilişsel esnekliğin ise cinsiyet, sınıf düzeyi ve gelir düzeyine göre farklılaşmadığı ancak kardeş sayısına göre farklılaştığı belirlenmiştir. Uygulanan korelasyon analizinde bilişsel esneklik, öz şefkat ve mutluluk arasında pozitif yönlü düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Uygulanan regresyon analizinde bilişsel esneklik ve öz şefkat düzeyinin mutluluk algısının %46'sını yordadığı belirlenmiştir. Sonuç: Araştırmada mutluluk ve öz şefkatin; gelir düzeyi ve kardeş sayısı açısından farklılaştığı, bilişsel esnekliğin ise; kardeş sayısı açısında farklılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca bilişsel esneklik, öz şefkat ve mutluluk arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bilişsel esneklik ve öz şefkat düzeyinin mutluluğu yordadığı da belirlenmiştir. Dolayısıyla çalışmanın bu üç değişken arasındaki ilişkiye katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine whether self-compassion and cognitive flexibility levels have a predictive effect on happiness perception. Method: The study utilized a correlational survey method. The sample of the research consisted of 552 students enrolled in Atatürk University during the 2022-2023 academic year. The data collection instruments used in the study were“Personal Information Form,”“Self-Compassion Scale,”“Cognitive Flexibility Inventory,”and the“Oxford Happiness Short Form Scale.”The data obtained in the study were analyzed using the SPSS program, independent samples t-test, one-way analysis of variance, Pearson correlation analysis, and multiple regression analysis. Findings: It was determined that happiness does not vary according to gender or class level, but it does vary depending on income level and number of siblings. Self-compassion was found to be unrelated to gender and class level but varied according to income level and number of siblings. Cognitive flexibility, on the other hand, did not differ based on gender, class level, or income level, but it did vary depending on the number of siblings. The applied correlation analysis revealed a positive and low-level significant relationship between cognitive flexibility, self-compassion, and happiness. The mediation analysis showed that cognitive flexibility and self-compassion levels predicted 46% of happiness perception. Result: The research revealed that happiness and self-compassion vary according to income level and the number of siblings, whereas cognitive flexibility varies only based on the number of siblings. Additionally, a positive and significant relationship was found between cognitive flexibility, self-compassion, and happiness. Moreover, cognitive flexibility and self-compassion levels were found to predict happiness. Therefore, it is believed that this study contributes to the understanding of the relationship among these three variables.