Yapılandırmacı öğrenme tabanlı etkileşimli doğrudan öğretim yaklaşımıyla 'Atom modelleri' konusunun öğretimi
Instruction of 'Atom models' through constructivist learning-based interactive direct instruction approach
- Tez No: 822560
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, yapılandırmacı öğrenme tabanlı etkileşimli doğrudan öğretim yaklaşımının,“atom modelleri”konusunun öğretiminde öğrencilerin akademik başarılarına ve kimya dersine karşı tutumlarına olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, yapılandırmacı öğrenme tabanlı etkileşimli doğrudan öğretim yaklaşımının etkililiğinin belirlenmesi amacıyla“ön test- son test kontrol grupsuz deneme öncesi deneysel araştırma deseni”kullanılmıştır. Bu modelde yansız atama ile oluşturulmuş gruplara uygulama öncesi ve sonrasında akademik başarı testi uygulanmıştır. Öğretim uygulamaları, Milli Eğitim Bakanlığının yıllık planı da dikkate alınarak, 2021-2022 eğitim-öğretim yılının 2. döneminde 5 hafta süreyle bizzat araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir.Uygulama sonucunda elde edilen verilere göre“atom modelleri”konusunda yapılandırmacı öğrenme tabanlı etkileşimli doğrudan öğretim modelinin uygulanmasının öğrencilerin akademik başarılarını olumlu yönde değiştirdiği ve paralelinde kimya dersine karşı tutumlarında da olumlu yönde değişimin gerçekleştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of constructivist learning-based interactive direct instruction approach on the academic achievement of students in teaching the subject of“atomic models”and their attitudes towards the chemistry course.In this study,“pre-test-post-test pre-experimental research design without control group”was used to determine the effectiveness of the constructivist learning-based interactive direct instruction approach. In this model, an academic achievement test was applied to the groups formed by random assignment before and after the application. Teaching practices were carried out by the researcher himself for 5 weeks in the 2nd semester of the 2021-2022 academic year, taking into account the annual plan of the Ministry of National Education.According to the data obtained from the applications, it was determined that the implementation of the constructivist learning-based interactive direct instruction model on“Atom models”changed the academic achievement of the students positively, and in parallel, a positive change occurred in their attitudes towards the chemistry course.