Yeşil STEM etkinliklerinin geliştirilmesi ve ortaokul öğrencileri üzerinde uygulanması
Developing green STEM activities and its implementation on middle school students
- Tez No: 822629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sürdürülebilir bir gelecek için öğrencilerin çevre bilinci kazanması ve bu bilincin bir davranış haline gelmesi son derece önemlidir. Bu bağlamda çevresindeki sorunların çözümüne yönelik disiplinlerarası bir eğitim anlayışına sahip STEM eğitimi ile çevreci bir bakış açısının birleştirilmesi gerektiği düşünülmüştür. Bu düşünceden yola çıkarak araştırmacı ortaokul öğrencilerine yönelik Yeşil STEM etkinliklerinin geliştirilmesi ve uygulanması çalışması yürütmüştür. Bu araştırmada Yeşil STEM etkinlikleri geliştirilerek ve uygulanarak öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerilerine, çevreye yönelik tutumlarına ve sürdürülebilir çevre bilincinin gelişimine katkısının ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Bu araştırma için en uygun yöntem olduğu düşünülen eylem araştırması kullanılmıştır. Kaş Sarıbelen Ortaokulu'nda 2021-2022 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde 7. Sınıfta eğitim gören 12 öğrenciyle bu araştırma yürütülmüştür. Bu araştırmada Yeşil STEM etkinlikleri olarak 5E öğrenme modeli baz alınarak Akıllı Aydınlatma Sistemleri, Akıllı Sulama Sistemleri, Güneş Enerjisi ile Çalışan Hovercraft ve Rüzgar Evleri isimli etkinlikler geliştirilip uygulanmıştır. Etkinliklerin uygulanması için ise 48 saatlik (8 hafta) bir süre ayrılmıştır. Bu eylem araştırmasında hem nicel hem de nitel veriler kullanılmıştır. Nicel veriler Bilgi-İşlemsel Düşünme Becerileri Ölçeği, Çevresel Tutum Ölçeği, Sürdürülebilir Çevre Bilinci Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Nitel veriler ise Yeşil STEM etkinliklerinin sınıf içinde uygulanması sırasında sınıf içi gözlem formu ve araştırmacının alan notlarıyla elde edilmeye çalışılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilere araştırma başlangıcında ve sonunda uygulanan ölçeklerle elde edilen nicel verilerin analizi ilişkili örneklemler için t-testi kullanılarak yapılmıştır. Nitel veriler ise etkinlik kuramına göre temalara ayrılmış ve bu temalar altında kodlamalar yapılmıştır. Etkinlik kuramının sistem öğeleri baz alınarak, veriler temalar ve kodlamalar üzerinden analiz edilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda Yeşil STEM etkinliklerinin uygulanmasının öğrencilerin bilgi işlemsel becerilerine, çevresel tutumlarına ve sürdürülebilir çevre bilincine olumlu katkı sağladığı ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
It is crucial for students to gain environmental awareness and turn it into a behavioral habit for a sustainable future. In this context, it is believed that STEM education with an interdisciplinary approach that addresses environmental problems should be combined with an environmentally conscious perspective. In this context, a study was conducted to develop and implement Green STEM activities for middle school students. The aim of the study was to determine the contribution of these activities to students' computational thinking skills, attitudes towards the environment, and the development of sustainable environmental consciousness. Action research, considered the most suitable method for this study, was used. The research was conducted with 12 students from the 7th grade at Kaş Sarıbelen Middle School during the second semester of the 2021-2022 academic year. In this study, Green STEM activities focusing on Smart Lighting Systems, Smart Irrigation Systems, Solar-Powered Hovercraft, and Wind-Powered Houses were developed and implemented based on the 5E learning model. A period of 48 hours (8 weeks) was allocated for the implementation of the activities. Both quantitative and qualitative data were used in this action research. Quantitative data were obtained using the Computational Thinking Skills Scale, Environmental Attitude Scale, and Sustainable Environmental Consciousness Scale. Qualitative data were collected through in-class observation form during the implementation of Green STEM activities and the researcher's field notes. The quantitative data obtained through the scales administered to the participating students at the beginning and end of the research were analyzed using the paired-samples t-test. The qualitative data were categorized into themes and coded according to the activity theory. The analysis of the data was conducted based on the elements of the activity theory. The results of this research indicated that implementation of Green STEM activities had a positive contribution to students' computational thinking skills, environmental attitudes, and sustainable environmental consciousness