Pandemi döneminde bankacılık sistemindeki değişimlerin banka yönetim ve organizasyonuna etkileri
The effects of changes in the banking system on bank management and organization during the pandemic period
- Tez No: 835481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Covid-19 salgını, ölçek ve sosyal, ekonomik ve çevresel sonuçlar açısından benzeri görülmemiş bir kriz yaratmıştır. Bu krizin en çok etkilenen ülkelerdeki sonuçları çok çeşitli ve çoğu kuruluş için benzeri görülmemiş bir şiddettedir. İnsani etkilerine ek olarak, özellikle ciddi semptomları olan mağdurlar ve aşırı yüklenmiş sağlık hizmetleri, kısıtlama politikaları ve çoğu sanayileşmiş ülkede ekonomik faaliyetlerin durdurulması, şiddeti genellikle önceki krizlerle karşılaştırılamayacak düzeydedir. Ayrıca, salgın, çalışanlara yönelik riskler, kuruluşların benimsemesi gereken önlemler ve en iyi uygulamalar, paydaş baskıları, hükümetin kapanması ve karantina uygulamaları, yeni dalga potansiyeli hakkında endemik bir belirsizlik ve kafa karışıklığı durumu yaratmıştır. Kuruluşlar için bu belirsizlikleri yönetmek daha da zordur. Çünkü konu hakkında çok az derinlemesine çalışma vardır ve mevcut bilgiler kıt, kısmi ve çelişkilidir. Bankacılık sektörü, salgından en çok etkilenen sektörler arasında bulunmaktadır. Pandemi ile birlikte hiçbir şekilde faaliyetlerin durdurulmadığı bankacılık sektörünün, yönetimsel açıdan değişikliklere gitmesi, süreç içerisinde bir zorunluluk olmuştur. Bu durum, yönetim kademesinin uyguladığı politikalara da yansımıştır. Bu çalışmada, pandemi döneminde bankacılık sektöründeki yönetimsel süreçlerdeki değişiklikler nitel analiz teknikleri ile incelenmiştir. Araştırma kapsamında Erzurum, Erzincan, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan ve Bayburt illerinde bulunan 22 yöneticinin 17'si ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, pandeminin bankacılık sektöründe etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has created an unprecedented crisis in terms of scale and social, economic and environmental consequences. The consequences of this crisis in the most affected countries are diverse and of unprecedented severity for many organisations. In addition to its humanitarian impact, particularly victims with severe symptoms and overloaded health care, restraint policies and cessation of economic activity in most industrialized countries, the severity is often incomparable to previous crises. In addition, the pandemic has created an endemic state of uncertainty and confusion about risks to employees, measures and best practices that organizations should adopt, stakeholder pressures, government shutdowns and lockdowns, and the potential for a new wave. Managing these uncertainties is even more difficult for organizations. This is because there is little in-depth study on the subject and available information is scarce, partial and contradictory. The banking sector is among the sectors most affected by the epidemic. In the process, it has become a necessity for the banking sector, which has not stopped its activities in any way with the pandemic, to make changes in terms of management. This situation is also reflected in the policies implemented by the management level. In this study, the changes in the administrative processes in the banking sector during the pandemic period were examined with qualitative analysis techniques. Within the scope of the research, interviews were conducted with 17 of 22 administrators in Erzurum, Erzincan, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan and Bayburt provinces. The findings show that the pandemic is effective in the banking sector.