Covıd-19 salgını Çankırı ili uzaktan eğitim deneyimi: Öğretmenlerinin tutumları ve karşılaştıkları engeller
The experience of distance education during the Covid-19 pandemic in Çankırı province: Attitudes of teachers and the barriers they faced
- Tez No: 822754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ BEZCİ BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı uzaktan Çankırı ilinde görev yapan öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumları ve Covid-19 salgın sürecinde süreç içinde karşılaştıkları engelleri incelemektir. Çalışmanın örneklemini 98 idareci ve 902 öğretmen oluşturmaktadır. Katılımcılardan veri toplamak için“Demografik Bilgiler Formu”,“Uzaktan Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Öğretmenlerin Uzaktan Eğitim Sürecinde Karşılaştıkları Engeller Anketi”kullanılmıştır. Bu çalışma, öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumlarının çeşitli faktörlerle nasıl etkilendiğini incelemektedir. Özellikle cinsiyet ve eğitim seviyesinin, bu tutumları belirlemede önemli bir rol oynadığı bulunmuştur. Kadın öğretmenlerin uzaktan eğitime karşı daha olumlu bir tutum sergilediği, ayrıca önlisans düzeyinde eğitim alan öğretmenlerin yüksek lisans düzeyindeki öğretmenlere kıyasla uzaktan eğitime daha olumlu yaklaştığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, yaş, mesleki kıdem, kişisel bilgisayar sahibi olma durumu, evde internet bağlantısı bulunup bulunmaması, uzaktan eğitimle ilgili etkinliklere katılım ve bilgi seviyesi gibi faktörlerin istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Mevcut çalışmada ayrıca, Covid-19 pandemisi sürecinde öğretmenlerin uzaktan eğitimde karşılaştıkları engeller ve bu engellerin farklı düzeylerde nasıl farklılaştığı da incelenmiştir. Öğretmen, okul, müfredat ve öğrenci düzeyinde farklılaşan bu engeller, uzaktan eğitim sürecinde çeşitli zorlukları ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the attitudes of teachers in the Çankırı province towards distance education and the challenges they encounter during the Covid-19 pandemic. The research sample consists of 98 administrators and 902 teachers. To collect data from the participants, the study utilized a“Demographic Information Form,”an“Attitude Scale Towards Distance Education,”and a“Barriers Encountered by Teachers in the Process of Distance Education Questionnaire.”The investigation analyzes the impact of various factors on teachers' views of distance education, with gender and education level emerging as significant determinants. The findings reveal that female teachers exhibit a more positive attitude towards distance education, and teachers with associate degrees tend to approach distance education more favorably than those with master's degrees. However, age, professional seniority, personal computer ownership, internet connection at home, participation in distance education activities, and level of knowledge did not significantly influence attitudes. The study also examines the obstacles teachers face during distance education amidst the Covid19 pandemic and how these barriers differ at various levels, including teacher, school, curriculum, and student levels.