Moral panik kuramı çerçevesinde medyanın göçmen/mülteci/sığınmacılara yönelik algısal etkileri
Perceptual effects of media on migrants refugees/asylum seekers in the framework of moral panic theory
- Tez No: 822758
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN BEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, göçmenlere yönelik olumlu ya da olumsuz genel tutumların veya genelleştirilmiş inançların oluşmasında medya tarafından üretilen moral paniklerin ne denli etkili olduğu ve hipergerçeklik kuramı ile moral panikler arasındaki benzerliğin imkânı sorgulanmıştır. Çalışmada“göçmen/mülteci/sığınmacıları”ele alan yazılı basının dijital platformlarında yer alan haberler moral panik kuramı çerçevesinde ele alınmış ve hipergerçeklik kuramı ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmanın yöntemi“Durum Çalışması”ve“Eleştirel Söylem Analizi”olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been questioned how effective the moral panics produced by the media in the formation of positive or negative general attitudes or generalized beliefs towards immigrants and the possibility of the similarity between the hyperreality theory and moral panics. In the study, the news on the digital platforms of the print media that deal with“migrants/refugees/asylum seekers”were handled within the framework of moral panic theory and associated with hyperreality theory. The method of the study was determined as“Case Study”and“Critical Discourse Analysis”.