8. sınıf hukuk ve adalet dersi öğretim programının uzman görüşlerine göre değerlendirilmesi
Assessment of the 8th grade law and justice course curriculum according to expert opinions
  1. Tez No: 822761
  2. Yazar: ÖZCAN NAZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YEŞİM ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çocuklarda hukuk ve adalet bilincinin erken yaşlarda oluşturulması toplumda insan haklarına saygılı demokratik bir yaşam biçiminin oluşturulması bakımından önemlidir. Çocuklar, toplumun geleceğini belirlemektedir. Bu nedenle çocukların insan hakları ile ilgili bilgilenmeleri, hukuk ve adalet konularında bilinçli olmaları büyük bir önem taşımaktadır. Bu çerçevede 2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren 8. sınıflarda Hukuk ve Adalet Dersi seçmeli ders olarak okutulmaya başlanmıştır. Bu çalışmada Hukuk ve Adalet Dersi öğretim programı uzman görüşleri doğrultusunda incelenmiştir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada veriler araştırmacı tarafından hazırlanan altı soruluk yarı yapılandırılmış görüşme formu ile Ankara`da Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokullarda görev yapmakta olan 10 öğretmenden ve kamu üniversitelerinin eğitim fakültesi sosyal bilimler eğitimi alanında görev yapmakta olan 10 öğretim üyesinden toplanmıştır. Veriler üzerinde MAXQDA-2020 nitel veri analiz programı yardımıyla içerik analizi yapılmıştır. Araştırma, Hukuk ve Adalet Dersi öğretim programının dersin amacına uygun olduğunu, dersin kazanımları, içeriği, öğrenme öğretme süreci ve ölçme değerlendirme süreci açısından sorun olmadığını göstermiştir. Ayrıca bu araştırma çocuk hakları gibi temel konuların öğretim programında eksik olduğunu ve bazı konuların da aşırı ayrıntılı olması nedeniyle öğrenciler tarafından öğrenilmesinin zor olduğunu da göstermiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda uzman görüşleri alınarak Hukuk ve Adalet dersi öğretim programının eksik konularını programa eklemesi ve aşırı detaylandırılmış konuların da sadeleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Raising children's awareness of law and justice at an early age is important for creating a democratic lifestyle that respects human rights in society. Children are to determine the future of society. Therefore, it is to great importance for children to be informed about human rights and to develop an awareness of law and justice. In this context, the Law and Justice course has been taught as an elective course in 8th grade since the 2018-2019 school year. This study examined the law and justice course curriculum in accordance with expert opinion. In the study in which the qualitative research method was used, the data of 10 teachers working in elementary schools of the Ministry of National Education in Ankara and 10 faculty members working in the field of social science education in public universities were collected using a six-question semi-structured interview form prepared by the researcher. Content analysis of the data was performed using the MAXQDA-2020 program for qualitative data analysis. The research has shown that the Law and Justice Course curriculum is suitable for the purpose of the course, and there is no problem in terms of course gains, content, learning-teaching process and measurement-evaluation process. In addition, this research has also shown that basic subjects such as children's rights are missing from the curriculum and some subjects are difficult to learn by students due to their excessive detail. In line with these results, it is recommended to add the missing topics of the Law and Justice course curriculum to the curriculum by taking expert opinions and to simplify the overly detailed topics.