Sermaye yapısının belirleyicileri: Ürdün sanayi şirketlerinde bir uygulama
Determinants of capital structure: An application in Jordan industrial companies
- Tez No: 822788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ürdün'de faaliyet gösteren sanayi şirketlerinin sermaye yapısı kararlarına etki eden içsel faktörleri belirlemektir. Çalışmada Ürdün'de faaliyet gösteren 28 şirketin 2005-2020 yılları arasındaki verileri kullanılarak, panel regresyon analizi yapılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular aktif büyüklükteki artışın toplam borcun aktife oranını artırdığını; aktif karlılığı, özsermaye karlılığı, satışların büyümesi, aktif devir hızı ve alacak devir hızının artmasının ise toplam borcun aktife oranını düşürdüğünü ortaya koymuştur. Kısa vadeli borcun toplam aktife oranı için oluşturulan model sonuçları aktifteki artışın ve aktif devir hızı artışının kısa vadeli borç oranını artırdığını; buna karşın aktif karlılığı, özsermaye karlılığı, satışların büyümesi, maddi duran varlık toplam aktife oranı ve alacak devir hızının artmasının kısa vadeli borçlanma oranını düşürdüğünü göstermiştir. Son olarak elde edilen bulgular aktif büyüklükteki ve maddi duran varlıkların aktife oranındaki artışın uzun vadeli borç oranını artırdığını; ancak aktif karlılığı, aktif devir hızı ve alacak devir hızının artmasının uzun vadeli borçlanma oranını düşürdüğüne işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the internal factors that affect the capital structure decisions of industrial companies operating in Jordan. In the study, panel regression analysis was conducted using the data of 28 companies operating in Jordan between 2005 and 2020. The findings obtained in the study revealed that the increase in asset size increases the ratio of total debt to assets, while the increase in return on assets, return on equity, growth in sales, asset turnover and receivables turnover decreases the ratio of total debt to assets. The results of the model created for the ratio of short-term debt to total assets show that the increase in assets and the increase in asset turnover increase the short-term debt ratio, whereas increase in the return on assets, return on equity, growth in sales, tangible assets to total assets ratio and receivables turnover decrease the short-term debt ratio. Finally, the findings indicate that the increase in the asset size and the ratio of tangible fixed assets to assets increases the long-term debt ratio, but the increase in the return on assets, asset turnover and receivables turnover reduces the long-term debt ratio.