Awareness on 21st century skills two sides of a coin: Prospective teachers of English and teacher trainers of English
21. yüzyıl becerileri hakkında farkındalık bir madalyonun iki yüzü: İngilizce öğretmen adayları ve İngilizce öğretmen eğiticileri
  1. Tez No: 822933
  2. Yazar: NİDA NUR IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE EDA ERCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma ile, İngilizce öğretmen adayları ve İngilizce öğretmen eğiticilerinin 21. yüzyıl becerilerine yönelik farkındalık düzeylerinin araştırılması ve katılımcıların 21. yüzyıl becerilerine yönelik farkındalıklarına ilişkin algılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Karma desende yürütülen bu çalışma, Konya ilinde bulunan Necmettin Erbakan Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği lisans programında 2022-2023 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 63 3. ve 104 4. sınıf olmak üzere toplam 167 İngilizce öğretmeni adayıyla ve bölümde aktif bir şekilde ders veren tüm (8) İngilizce öğretmeni eğiticileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel verileri 'Öğrenme ve Yenilenme Becerileri', 'Yaşam ve Kariyer Becerileri' ve 'Bilgi, Medya ve Teknoloji Becerileri' olmak üzere üç alt boyuttan oluşan 'Öğretmen Adaylarına Yönelik 21. yüzyıl Becerileri Yeterlilik Algıları Ölçeği' kullanılarak; nitel verileri ise nicel verileri doğrulama amacıyla araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak hazırlanmış olan yarı-yapılandırılmış açık uçlu röportaj soruları kullanılarak toplanmıştır. İngilizce öğretmeni adaylarıyla yapılan röportaj için amaç doğrultusunda dört farklı odak grubu oluşturulmuş ve her bir grupta beşer kişi olmak üzere 20 İngilizce öğretmeni adayı ile toplu çevrimiçi görüşmeler yapılmıştır. İngilizce öğretmeni eğiticileri ile yapılan röportaj için ise rastgele 4 kişi seçilmiş ve görüşmeler bireysel olarak çevrimiçi yapılmıştır. Ölçek aracılığıyla toplanan nicel veriler SPSS 26.0 paket programı aracılığıyla analiz edilirken, yarı-yapılandırılmış açık uçlu röportaj soruları aracılığıyla toplanan nitel veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları İngilizce öğretmeni adaylarının 21. yüzyıl becerilerine yönelik farkındalık düzeylerinin ortalama düzeyde olduğunu, İngilizce öğretmeni adaylarının 21. yüzyıl becerilerine yönelik farkındalık düzeyleri ile cinsiyet ve aylık gelir düzeyi değişkenleri arasında anlamlı bir fark olmadığını, fakat İngilizce öğretmeni adaylarının 21. yüzyıl becerilerine yönelik farkındalık düzeyleri ile sınıf seviyeleri arasında anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuştur. Buna göre, 4. sınıfta okuyan İngilizce öğretmeni adaylarının 21. yüzyıl becerilerine yönelik farkındalık düzeyleri 3. sınıfta okuyan İngilizce öğretmeni adaylarının 21. yüzyıl becerilerine yönelik farkındalık düzeylerinden daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, İngilizce öğretmeni eğiticilerinin de 21. yüzyıl becerilerine yönelik farkındalık düzeylerinin ortalama düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to investigate the 21st century skills awareness levels of prospective teachers of English and teacher trainers of English and to examine the perceptions of participants about their awareness on 21st century skills. This study, which was carried out in a mixed design, was carried out with 63 3rd and 104 4th grades, a total of 167, prospective teachers of English studying in English Language Teaching undergraduate program of Necmettin Erbakan University in Konya in the 2022-2023 academic year, and all (8) teacher trainers of English currently teaching in English Language Teaching department at Necmettin Erbakan University. Quantitative data of the research were used by using the '21st Century Skills Efficiency Perceptions Scale for Teacher Candidates' consisting of three sub-dimensions as 'Learning and Renewal Skills', 'Life and Career Skills', and 'Knowledge, Media, and Technology Skills'; qualitative data of the research were collected by using a semi-structured interview including open-ended questions prepared by the researcher by taking and expert opinion in order to validate the quantitative data. Four different focus groups, including five prospective teachers of English in each group, were formed purposely for the interview which was conducted online with 20 prospective teachers of English. Besides, for the interview, which was conducted with teacher trainers of English, 4 teacher trainers of English were randomly selected, and the interviews were conducted online individually. While the quantitative data collected through the scale were analysed through the SPSS 26.0 package program, the qualitative data collected through a semi-structured interview including open-ended questions were analysed using the content analysis method. The results of the study showed that 21st century skills awareness levels of prospective teachers of English were at a moderate level, and there were no significant differences between 21st century skills awareness levels of the prospective teachers of English and gender and monthly income level variables, however, there was a significant difference between 21st century skills awareness levels of the prospective teachers of English and grade levels. That is, the 21st century skills awareness levels of the 4th-grade prospective teachers of English were found to be higher than the 21st century skills awareness levels of the 3rd-grade prospective teachers of English. It was also concluded that 21st century skills awareness levels of teacher trainers of English were at a moderate level.