Pakikoroid neovaskülopati ve neovasküler yaşa bağlı makula dejenerasyonu olgularında ön kamara vasküler endotelyal büyüme faktörü seviyelerinin ve optik koherens tomografi anjiografi parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of intraocular vascular endothelial growth factor levels and optic coherence tomography angiography parameters in patients with pachychoroid neovasculopathy and neovascular age related macular degeneration
- Tez No: 822956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL DOĞUİZİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) ile neovasküler membranları saptanıp membran boyutu, akım alanı ve morfolojik paterni belirlenen pakikoroid neovaskülopati (PNV) ve neovasküler yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD) hastalarının ön kamara sıvılarında bulunan vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) seviyelerini katarakt dışı oküler ve sistemik hastalığı bulunmayan kontrol olgularıyla karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Girişimsel prospektif vaka-kontrol çalışması olarak planlanan bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ulucanlar Göz Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi polikliniklerine ve retina birimine başvuran 33 hasta dahil edildi. Çalışmaya OKTA ile neovasküler membranı saptanan ve aynı zamanda klinik olarak anlamlı kataraktı nedeniyle cerrahi planlanan 10 PNV ve 12 neovasküler YBMD tanılı hasta alındı. Kontrol grubuna katarakt dışı oküler ve sistemik hastalığı bulunmayan 11 hasta dahil edildi. Tüm hastalara detaylı oftalmolojik muayene ile birlikte OKT görüntülemesi, membranı bulunan olgulara ek olarak OKTA değerlendirmesi yapıldı. Katarakt ameliyatı sırasında alınan ön kamara sıvısı örneklerindeki VEGF seviyeleri Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) yöntemi ile tespit edildi. Bulgular: Ön kamara sıvısındaki ortalama VEGF düzeyi PNV grubunda 82.07±57.39 pg/ml, neovasküler YBMD grubunda 147.91±54.62 pg/ml ve kontrol grubunda 60.58±38.53 pg/ml olarak saptandı. Ön kamara sıvısındaki VEGF düzeyleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlendi (p=0.001). OKTA ile belirlenen membran morfolojik paternleri, membran boyutu ve akım alanı açısından PNV ve neovasküler YBMD grupları arasında anlamlı fark görülmedi (tümü için p>0.05). Tüm olgularda yapılan korelasyon analizinde fovea santralinin 0.5 mm nazal ve temporalinden ölçülen koroidal kalınlık değerleri ile ön kamara VEGF seviyeleri arasında orta düzeyde negatif yönlü bir korelasyon izlendi. (Sırasıyla r=-0.406, p=0.019 ve r=-0.499, p=0.003) Sonuç: Çalışmamızda PNV hastalarının ön kamara sıvısında bulunan VEGF düzeyinin neovasküler YBMD grubuna göre daha düşük olduğu, kontrol grubuyla arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmadığı saptanmış, PNV ve neovasküler YBMD olgularında farklı patolojik süreçler sonucu koroidal neovaskülarizasyon geliştiği düşünülmüştür. Daha geniş bir örneklemde intraoküler anjiyogenik ve inflamatuar faktörlerin değerlendirilmesi PNV patofizyolojisinin net olarak ortaya konabilmesini sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to compare the levels of vascular endothelial growth factor in aqueous humor of patients with pachychoroid neovasculopathy (PNV) and neovascular age related macular degeneration (AMD) whose neovascular membranes were evaluated with optic coherence tomography angiography (OCTA) to determine morphologic pattern, membrane size and flow area. Materials and Methods: Thirty-three patients presenting to outpatient clinic and retina unit of Ankara Ulucanlar Eye Health Application and Research Center were included in this interventional prospective case-control study. 10 patients with PNV and 12 patients with neovascular AMD whose neovascular membranes were diagnosed with OCTA and to whom a cataract surgery was planned were included. The control group was composed of 11 patients without any ocular or systemic disease other than cataract. All patients received a detailed ophthalmologic examination together with OCT imaging and OCTA was performed for patients with neovascular membrane. VEGF levels in aqueous humor samples obtained during cataract surgery were measured by Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) method. Results: The mean VEGF level in aqueous humor was 82.07±57.39 pg/ml in PNV group, 147.91±54.62 pg/ml in neovascular AMD group, and 60.58±38.53 pg/ml in control group. The aqueous humor VEGF levels were significantly different among the groups (p=0.001). There was no statistically significant difference between PNV and neovascular AMD group in terms of morphologic pattern, membrane size, and flow area determined by OCTA (p>0.05 for all). Correlation analysis revealed a negative correlation between choroidal thickness measured from 0.5 mm nasal and temporal to the central fovea and aqueous humor VEGF levels (r=-0.406, p=0.019 and r=-0.499, p=0.003 respectively). Conclusion: This study showed that the aqueous humor VEGF level of the patients with PNV was lower than the patients with neovascular AMD but there was no statistically significant difference between PNV and the control group that did not have additional ocular and systemic diseases other than cataract. Therefore, it was thought that choroidal neovascularization may develop as a result of different pathological processes in PNV and neovascular AMD. Evaluation of intraocular angiogenic and inflammatory factors in a larger sample may enable the pathophysiology of PNV to be clearly revealed.