Bozulmuş açlık glukozu saptanan hastalarda bozulmuş glukoz toleransı ve diyabet sıklığının oral glukoz toleranstesti ile araştırılması
Diabetes and impaired glucose tolerance prevalences research with oral glucose tolerance test in patients with impaired fasting glucose
- Tez No: 823026
- Danışmanlar: UZMAN MERT ÖZBAKKALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yüksek riskli bireylerde aşikar diyabet gelişmeden önce erken teşhis ve tedavi, hastalıktan ve komplikasyonlarından korunmaya yardımcı olur.Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları polikliniklerine çeşitli sebeplerle başvuran ve ADA kriterlerine göre diyabet tanısı almayan fakat bozulmuş açlık glukozu düzeylerine (100-125 mg/dl) sahip olan hastalar çalışmamıza dahil edilmiştir. Endokrin hastalıklar, böbrek fonksiyon bozukluğu olanlar dahil edilmemiştir. Tüm çalışma grubuna 75 gr. glukozla standart OGTT yapılmıştır.(n=230)OGTT sonuçlarına göre hastalar sırasıyla BAG, BGT ve diyabet tanıları almıştır ve sıklığı %59,6, %26,5 ve %13,9 saptanmıştır. Yeni tanı alan diyabet grubunda bazal insülin düzeyleri ile vücut kitle indeksi ve bel çevresi arasında pozitif korelasyon vardı. Ayrıca bu korelasyon istatistiksel olarak bel çevresinde daha anlamlıydı.Bizim çalışmamızın bir sonucu olarak şunu söyleyebiliriz. Yükselmiş açlık kan glukozu (BAG), diyabetin erken teşhis edilmesinde önemlidir ve bu gruptaki hastalara bozulmuş glukoz metabolizmasının komplikasyonlarından korumak için OGTT yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Early diagnosis and management of high risk individuals before development of overt diabetes helps to prevent the disease and its complications.The patients referred to İzmir Tepecik Education and Research Hospital internal medicine out patient clinics with miscallenous reasons and who do not have diabetes according to ADA criters but have impaired fasting glucose levels (100-125 mg/dl) were included to our Study. The patient who had endocrine diseases, impaired renal function were excluded. Standart OGTT with 75 gr glucose were done to all study group ( n=230).According to the OGTT results the patients respectively diagnosed as IFG, IGT and diabetes, with the incidence of %59.6, %26.5 and %13.9. There was a positive correlation between basal insulin levels and both body mass index, waist circum in the newly diagnosed diabetes. Although this correlation is statistically more significant with waist circum.As a conclusion of our study we would like to mention that elevated fasting blood glucose levels (IFG) are important for the early diagnosis of DM and these group of patients should undergone to OGT test to prevent the complications of impaired glucose metabolism.