A synthesis novel catalyst and development design of oscillation baffled reactor for oxidative desulfurization of light gas oil
Hafif gaz yağının oksidatif kükürt giderimi için yeni katalizörlerin sentezi ve salınım şaşırtmalı reaktörün geliştirme tasarımı
- Tez No: 918864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER BENGÜSU TEZEL TANRISEVER, DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALEEL I. HAMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dizel yakıtlardaki kükürt bileşikleri, çevre ve insan sağlığı için önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Bu çalışma, hafif gaz yağından kükürtün oksidatif desülfürizasyonu (ODS) için osilasyonlu engelli bir reaktörde (OBR) yeni bir mezo gözenekli Pd/Zeolite katalizörü kullanarak yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır.Çeşitli sıcaklık (40-80 °C), kalış süresi (4-12 dakika) ve osilasyon frekansı (0.4-1.2 Hz) parametrelerinin kükürt giderim verimi üzerindeki etkilerini incelemek için bir dizi deney gerçekleştirilmiştir. Mezo gözenekli yapısı sayesinde katalizör, kükürt bileşiklerinin adsorpsiyonunu ve oksidasyonunu kolaylaştırmıştır. OBR tasarımı, kütle ve ısı transferini önemli ölçüde artırarak kükürt giderimini iyileştirmiştir. Optimal koşullar altında (80 °C, 12 dakika kalış süresi ve 1.2 Hz osilasyon frekansı), %93.11 gibi dikkat çekici bir kükürt giderim verimi elde edilmiştir. Bu çalışma, daha temiz ve çevre dostu dizel yakıtlarının üretimi için umut verici bir yol sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sulfur compounds present in diesel fuel pose significant environmental and health concerns. This study introduces a novel approach to remove sulfur from light gas oil through oxidative desulfurization (ODS) using a mesoporous Pd/Zeolite catalyst in an oscillatory baffled reactor (OBR). A series of experiments were conducted to investigate the influence of various parameters, including temperature (40-80 °C), residence time (4-12 minutes), and oscillation frequency (0.4-1.2 Hz), on the sulfur removal efficiency. The mesoporous structure of the catalyst facilitated the adsorption and oxidation of sulfur-containing compounds. The OBR design significantly enhanced mass and heat transfer, improving sulfur removal.Under optimal conditions (80 °C, 12 minutes residence time, and 1.2 Hz oscillation frequency), a remarkable sulfur removal efficiency of 93.11% was achieved. This research provides a promising pathway towards producing cleaner and more environmentally friendly diesel fuels.