Boy birleşmeli lamine ahşap kolonda sütun direnci performansının belirlenmesi
Determination of column strength performance in laminated wood column with end to end joint
  1. Tez No: 823081
  2. Yazar: BULUT AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTUNOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Sarıçam (Pinus Sylvestris L.), Sapsız Meşe (Quercus petreae L.) ve Kestane (Castanea sativa M.) ahşap malzemelerine uygulanan farklı boy birleştirme (ekleme) tipleri ve birleşim yerleri arasındaki mesafelerin sütun direnci performansına olan etkisi farklı iklim koşullarında iklimlendirme işlemine maruz bırakılarak incelenmiştir. Deneyler, sadece iklim koşullarına maruz bırakılmış ve üzerlerinde herhangi bir birleştirme işlemi uygulanmamış tek parça halinde hazırlanan kontrol örnekleriyle karşılaştırılmıştır. Çalışmada, çok katlı yapılarda taşıyıcı masif ahşap malzemenin boy ve kesit kısıtlarını aşabilmek adına Sarıçam (Pinus Sylvestris L.), Sapsız meşe (Quercus petreae L.) ve Kestane (Castanea sativa M.) ağaç türleri kullanılmıştır. Farklı yüzey yapışma yönleri ve boy birleşim aralıkları kullanılarak elde edilen boy birleşmeli lamine sütunlar, ardışık olarak üç farklı iklim tipine maruz bırakılmıştır: 20⁰C sıcaklık %65 bağıl nem (İlkbahar), 20⁰C sıcaklık %65 bağıl nem - 40⁰C sıcaklık %35 bağıl nem (İlkbahar-Yaz), 20⁰C sıcaklık %65 bağıl nem - 40⁰C sıcaklık %35 bağıl nem - 10⁰C sıcaklık %50 bağıl nem (İlkbahar-Yaz-Kış). Bu üç farklı iklim tipi, direnç testlerine tabi tutulan boy birleşmeli lamine sütunlara ardışık olarak uygulanmıştır. Sonuç olarak, boy birleşmeli ahşap lamine sütunların söz konusu tüm durumlarda, taşıyıcı masif ağaç sütunlara yakın performans gösterdikleri istatiksel olarak belirlenmiştir. Ayrıca söz konusu durumlar sonlu elemanlar analizi yaklaşımıyla dijital olarak da incelenmiş olup elde edilen simülasyon sonuçları gerçek deney sonuçları ile kabul edilebilir hata payı göz önüne alınarak örtüşmüştür. Bu durum ileride yapılacak benzer çalışmalar için simülasyon sonuçlarının referans model olarak kullanılmasına imkan tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of different types of wood end joints applied to Scots Pine (Pinus Sylvestris L.), Sessile Oak (Quercus petraea L.), and Chestnut (Castanea sativa M.) trees, and the distances between the joining points on the performance of column resistance, were investigated under various climate conditions. These specimens were compared with control samples that were solely exposed to climatic conditions and did not have any joining process applied, prepared in a single piece. To overcome the length and cross-section limitations of solid wood materials in multi-layered structures, tree species of Scots Pine (Pinus Sylvestris L.), Sessile Oak (Quercus petraea L.), and Chestnut (Castanea sativa M.) were used in this study. Lengthwise bonded laminated columns, prepared using different surface adhesion directions and lengthwise bonding ranges, were consecutively exposed to three different climatic conditions: 20⁰C temperature with 65% relative humidity (Spring), 20⁰C temperature with 65% relative humidity - 40⁰C temperature with 35% relative humidity (Spring-Summer), and 20⁰C temperature with 65% relative humidity - 40⁰C temperature with 35% relative humidity - 10⁰C temperature with 50% relative humidity (Spring-Summer-Winter). These three different climate types were sequentially applied to the lengthwise bonded laminated columns subjected to resistance tests. As a result, it was statistically determined that the lengthwise bonded wooden laminated columns demonstrated performance close to solid wood columns in all these situations. In addition, these situations were also digitally examined using the finite elements analysis approach, and the obtained simulation results coincided with the actual test results considering an acceptable error margin. This allows the simulation results to be used as a reference model for similar future studies.