Political insecurity and economic challenges in Nigeria (2015-2021)
Nijerya'da siyasi güvensizlik ve ekonomik zorluklar (2015-2021)
- Tez No: 823080
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN EMBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Güvensizlik dünya çapında çeşitli ulusların en büyük endişelerinden biridir. Aslında son zamanlarda Birleşmiş Milletler'in sunduğu en çok tartışılan konulardan biri. Bu, çeşitli ulusların liderlerini, bir ülkeye yönelik güvenlik tehdidinin hem komşular hem de müttefikler için bir tehdit olması nedeniyle öngörülen ve beklenen güvenlik sorunlarına hazırlıklı olmaları ve bunları önlemeleri konusunda uyarmaya yardımcı olur. Bu nedenle,“2015-2021 Nijerya'da Siyasi Güvensizlik ve Ekonomik Zorluklar”konusu gerekli. Bu araştırma, sistem teorisinin yardımıyla eleştirel bir şekilde, bir Nijerya ülkesinin güvenliği ve ekonomisi arasındaki iç içe geçmiş ve birbirine bağımlı senaryoyu analiz etti. İlgili makamlardan güvenilir veriler elde edilen kanıtlar, sistemik yolsuzluk, siyasi marjinalleştirme, işsizlik, kontrolsüz veya yetersiz personelli sınırlar, insan hakları ihlalleri nedeniyle, veraset için kışkırtmaların, şiddetli siyasi çatışmaların ve yatırımcıları engelleyen istikrarsız nezaketin, tüm bunları büyük ölçüde baltaladığını gösterdi. Nijerya ekonomisini sıfıra yakın bir duruma getirdi.
Özet (Çeviri)
Insecurity is one of the greatest concerns of various nations across the globe. In fact, it is one of the most discussed topics in United Nations submit in recent time. This help to alert leaders of various nations to prepare and prevent foreseen and anticipated security issues as security threat to a country is a threat to neighbors and allies alike. Hence, this topic" Political Insecurity and Economic Challenges in Nigeria, from 2015-2021 is necessary. This research critically with the aid of system theory analyzed the intermingling and interdependent scenario between security and economy of a nation Nigeria to be precise. Extracting reliable data from relevant authorities, evidence showed that, because of systemic corruption, political marginalization, unemployment, uncontrolled or poor manned borders, human right abuses there are agitation for succession, violent political clashes and unstable polite that chest away investors, all greatly undermine Nigeria Economy and rendered it near to nothing to what it should be.