Kuznets'in ters-U hipotezinin geçerliliği: Seçilmiş OECD ülkeleri için panel veri analizi
Validity of Kuznets' inverted-U hypothesis: Panel data analysis for selected OECD countries
  1. Tez No: 823161
  2. Yazar: İDRİS YAĞMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Ekonomik büyüme, iktisatçılar tarafından üzerinde sıklıkla tartışılan kavramlardan biridir. Fakat bir ülkede refahı gerçekleştirmek için iktisadi büyüme tek başına yeterli olamamaktadır. Büyüme sürecinde elde edilen gelirin nasıl paylaştırılacağı ve gelir dağılımı konusunda eşitliğin sağlanması da önem arz eden konuların başında gelmektedir. İktisadi büyüme ve gelir dağılımı arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk teorik çalışma Simon Kuznets tarafından gerçekleştirilmiştir. Kuznets, ekonomik büyüme ve gelir dağılımı arasında“ters-U”şeklinde bir ilişki bulunduğunu ve büyümenin ilk safhalarında gelir adaletsizliğinin artacağını fakat büyüme devam ettikçe belirli bir noktadan sonra gelir adaletsizliğinin azalmaya başlayacağını ileri sürmektedir. Bu tez çalışmasında, Kuznets'in Ters-U Hipotezini test etmeye yönelik seçilmiş OECD ülkeleri için Fourier panel veri analiz yöntemi kullanılarak inceleme yapılması amaçlanmıştır. Çalışma, özellikle kullanılan yöntem bakımından literatürde yer alan diğer çalışmalardan ayrılmaktadır. Kurulan Fourier panel modele göre bağımlı ve bağımsız değişkenlerin tamamında yüksek anlamlılık düzeyinde ilişki olduğu görülmektedir. Elde edilen bulgulara göre seçilmiş OECD ülkeleri için“ters U”şeklindeki Kuznets hipotezinin tersine, ekonomik büyüme ile gelir dağılımı arasında“U”şeklinde bir ilişki olduğu görülmektedir. Bu sonuca göre kişi başına düşen gelir arttıkça, gelir eşitsizliği önce azalmakta, belirli bir dönüm noktasından sonra ise artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Economic growth is one of the most frequently discussed concepts by economists. However, economic growth alone is not enough to realize welfare in a country. How to allocate the income generated during the growth process and ensuring equality in income distribution are also among the most important issues. The first theoretical study analyzing the relationship between economic growth and income distribution was conducted by Simon Kuznets. Kuznets argues that there is an“inverted-U”relationship between economic growth and income distribution and that income inequality will increase in the initial stages of growth, but as growth continues, income inequality will begin to decrease after a certain point. In this thesis, it is aimed to test Kuznets' Inverted-U Hypothesis by using Fourier panel data analysis method for selected OECD countries. The study differs from other studies in the literature especially in terms of the methodology used. According to the Fourier panel model, it is observed that all dependent and independent variables are correlated at a high level of significance. According to the findings, contrary to the“inverted U”Kuznets hypothesis, there is a“U”shaped relationship between economic growth and income distribution for selected OECD countries. According to this result, as per capita income increases, income inequality first decreases and then increases after a certain turning point.