Bandırma mutfak kültürü ve yemekleri
Bandırma cuisine and foods
  1. Tez No: 823189
  2. Yazar: NİLÜFER KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada, Bandırma mutfak kültürünün ve yemeklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak bölgenin mutfak kültürü ve yemek reçeteleri literatüre kazandırılmıştır. Bu bağlamda yerel halktan aile kökleri Bandırma'ya dayanan ve bölgenin mutfak kültürüne hakim olduğu düşünülen kişilerle yapılan görüşmeler neticesinde 171 yemek reçetesi kayıt altına alınmıştır. Ayrıca bölgenin yeme alışkanlıkları ve gastronomik değerleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırmada, geniş bir bakış açısı sağlamak adına Bandırma'nın sosyal ve tarihi bağlamı da göz önünde bulundurulmuştur. Böylelikle Bandırma mutfak kültürünün daha anlaşılır ve erişilebilir hale getirilmesi hedeflenmiştir. Bandırma'nın mutfak kültürü, mevsimlere göre farklılaşan tüketim alışkanlıkları günlük öğün düzeni bağlamında çeşitlilik göstermektedir. Tarım, hayvancılık ve balıkçılık gibi etkinlikler mutfak kültürünün temelini oluşturur. Bandırma mutfağında, etnik mutfakların ve Akdeniz mutfağının etkisi görülür. Zeytinyağı bölgenin mutfak kültüründe merkezi bir rol oynamaktadır. Bu özelliğiyle zeytinyağı, Bandırma'nın mutfak geleneğinde çeşitli etnik ve kültürel unsurları bir araya getirir. Balkan Muhaciri, Kırım-Tatar, Çerkes, Pomak, Girit Muhaciri gibi göçmen toplulukların yemekleri Bandırma mutfağını zenginleştirmektedir. Yerel mutfak kültüründe zeytinyağlı yemekler, et yemekleri, hamur işleri, etnik kökenli yemekler ve deniz ürünleri önemli yer tutmaktadır. Bir arada yaşayan etnik toplulukların kültürel etkileşimle oluşturdukları mutfak kültürü bölgenin sosyal ve kültürel yapısının önemli bir yansımasıdır. Araştırma, Bandırma mutfak kültürünün sürdürülebilirliği, gastronomik mirasının korunması, gastronomik destinasyon olarak tanıtılması ve sonraki çalışmalara kaynak olması açısından katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to examine the culinary culture and foods of Bandırma. Through the use of semi-structured interviews, the culinary culture and recipes of the region have been added to the literature. In this regard, interviews were conducted with locals whose family roots trace back to Bandırma and who are considered to be well-versed in the region's culinary culture. As a result, 171 recipes have been documented. Additionally, attempts were made to uncover the region's eating habits and gastronomic values. To provide a comprehensive perspective in the research, the social and historical context of Bandırma was also considered. The goal was to make the culinary culture of Bandırma more understandable and accessible. Bandırma's cuisine varies with the seasons and shows diversity in daily meals. Activities such as agriculture, livestock, and fishing form the foundation of the culinary culture. Olive oil plays a central role in the culinary culture of the region. With this aspect, it carries the characteristics of Mediterranean cuisine. Olive oil brings together various ethnic and cultural elements in Bandırma's culinary tradition. Foods from immigrant communities such as Balkan Refugees, Crimean-Tatar, Circassian, Pomak, and Cretan Refugees enrich the cuisine of Bandırma. In the local culinary culture, foods with olive oil, meat dishes, pastries, foods of ethnic origin, and seafood are significant. Bandırma's culinary culture, shaped by diverse ethnic groups, mirrors its societal essence. This study preserves and promotes its gastronomic heritage, positioning it as a culinary hub for future research.