An Analytical model for dropwise condensation including the effect of the substrate material
Damlacık yoğuşması için yoğuşmanın yüzeyinin etkisini içeren bir analitik model hazırlanması
  1. Tez No: 8232
  2. Yazar: AYŞE ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL YAMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET DAMLACIK YOGUŞMASI ÎÇÎN YOSUŞMANIN YÜZEYİNİN ETKİSİNİ İÇEREN BÎR ANALİTİK MODEL HAZIRLANMASI ESER Ayşe Makina Mühendisliği Yüksek Lisans Tezi Tez yöneticisi: Y. Prof.Dr. Cemil Yamalı Aralık 1989, 122 sayfa Bu çalışmada Yatay bir yüzey üzerinde yoğuşan uç boyutlu damlaların denge durumundaki profili elde edildi. Bunun için damlanın toplam enerjisi (sabit bir hacim için) minimize edilerek, matematik metodlar ile damlanın yüzey denklemi elde yazıldı. Elde edilen denklem lineer bir denklem olmadığından, bunun çözümü de için Newton-Raphson ve Sonlu Farklar metodu kullanılmıştır. Çalışmanın esas amacı Damlacık yoğuşması için bir analitik model hazırlanmasıdır. Hazırlanan bu model yoğuşma yüzeyinin termodinamik etkilerinide içine alır. Yoğuşma yüzeyi ve üzerinde oluşmuş (uç boyutlu) damladaki sabit sıcaklık dağılımının bulunması için hazırlanan bilgisayar programının çalıştırılması ile uç ayrı yoğuşma yüzeyi için; toplam ısı akısı ve ısı transfer katsayısı elde edilmiştir. i -Damlacık yoğuşmasında, ısı transfer katsayısının yoğuşma yüzeyinin etkisiyle azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Yoğuşma - Çekirdekleşme- Damla- Damlacık Yoğuşması- Yoğuşma Yüzeyinin etkisi KOD NUMARASI: 6250405 - 11 -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN ANALYTICAL MODEL FOR DROPVISE CONDENSATION INCLUDING THE EFFECT OF THE SUBSTRATE MATERIAL ESER Ayşe M.S in Mechanical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Cemil Yamalı December 1989, 122 Pages The problem of the eguilibrium shape of three dimensional condensation drops on a horizontal surface is considered. The equation of the surface of the drop is obtained by minimizing {for a given volume) the total energy of the drop, consisting of surface and gravitational energy, using the techniques of variational calculus. Nevton-Raphson and finite element method is also used because of a non-linear nature of the problem. An analytical model is developed for dropwise condensation including the effect of the substrate. A computer program is prepared for obtaining the temperature distribution throughout the three dimensional drop using a temperature dependent heat transfer coefficient. Total heat flux and heat transfer coefficient is obtained for three different substrate, using Newton-Raphson method. - ti -it's found that substrate has a decreasing effect on the dropvise condensation heat transfer coefficient. KEYVORDS: Condensation- Nucleation - Droplet- Dropvrise condensation- Substrate effect KOD NUMBER: 6250405 -III-