Bilimsel personel seçme yöntemleri ve Kocaeli bölgesindeki işletmelerde bir uygulama
Scientific personnel selection methods and one application in Kocaeli region businesses
- Tez No: 82321
- Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ YÜCEL ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI BİLİMSEL PERSONEL SEÇME YÖNTEMLERİ VE KOCAELİ BÖLGESİNDEKİ İŞLETMELERDE BİR UYGULAMA TEZ ÖZETİ Bu araştırmanın amacı, işletmelerin kullanmış oldukları personel sağlama kaynakları ve bilimsel personel seçme yöntemlerinin her birini kullanma derecelerinin, büyük veya küçük ve orta büyüklükte olup olmamasına, personel departmanı olup olmamasına ve personel işlerini yürüten yöneticisinin eğitim düzeyine gore farklılık gösterip göstermediğini ortaya çıkarmaktır. Ayrıca KİT işletmeleri ile özel sektör işletmelerin kullanmış oldukları personel sağlama kaynakları ve personel seçme yöntemlerinin her birini kullanma dereceleri arasmda farklılık olup olmadığı karşılaştınlmıştır. Dört bölümden oluşan tezin, birinci ve ikinci bölümleri; personel sağlama kaynaklan ve seçim yöntemlerine ilişkin genel teorik açıklamaları, üçüncü bölüm yöntemi, dördüncü bölüm ise; sonuç ve önerileri yansıtmaktadır. Araştırma, sanayi işletmelerinin yoğun olarak bulunduğu Kocaeli ili sınırları içersindeki büyük, küçük ve orta büyüklükte işletmeler ile KİT işletmelerinde uygulanmıştır. Araştırmanın hipotezlerinin test edilmesinde Ki-Kare test istatistiği kullanılmıştır. İşletmelerin personel departmanı olup olmamasıyla, iç kaynaklan kullanma, başvuru mektuplarını inceleme ve başvuru formlannı kullanma dereceleri arasmda bir ilişkinin varlığı ortaya çıkmıştır. Personel departmanı olan işletmeler, söz konusu personel sağlama kaynaklan ve seçim yöntemlerini daha fazla kullanmaktadır. Büyük işletmeler, İş ve İşçi Bulma Kurumu' nu ve test yöntemini kullanma dereceleri bakımından küçük ve orta büyüklükte işletmelerden farklıdır. Küçük ve orta büyüklükte işletmelerin ise, görüşme yöntemini, büyük işletmelerden daha fazla kullandığı sonucuna vanlmıştır. KİT işletmeleri ile özel sektör işletmelerinin karşılaştırılması neticesinde, kullanmış oldukları personel sağlama kaynaklan ve seçim yöntemleri bakımından farklılıklar ortaya çıkmıştır. KİT işletmeleri, İş ve İşçi Bulma Kurumu, test ve referanslann kontrolü' nü özel sektör işletmelerine göre daha fazla kullanmaktadır. Yasal nedenlerden ötürü hiçbir KİT işletmesi, özel danışmanlık firmalarını kullanmamaktadır. Özel sektör işletmeleri ise, öğretim kuruluştan, özel danışmanlık firmalan ve işletme personelinin önerdiği kişiler kaynaklan ile başvuru formu, ön görüşme ve görüşme yöntemlerinin kullanım dereceleri bakımından KİT işletmelerinden öndedir. Tezi Hazırlayan : Güven ÖZAL Tez Danışmanı : Prof. Dr. Avni Yücel ERYILMAZ Tez Kabul Tarihi : 09.04.1999 99/7 Jüri Üyeleri : Yrd. Doç. Dr. Nilüfer ÇELİKKOL Yrd. Doç. Dr. Yıldız GÜZEY
Özet (Çeviri)
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI SCIENTIFIC PERSONNEL SELECTION METHODS AND ONE APPLICATION IN KOCAELİ REGION BUSINESSES ABSTRACT The objective of this research is to find out if the personnel recruitment and scientific personnel selection methods that the businesses use depend on the size of the organization, whether or not having a personnel department, and educational level of the human resources manager of the organization. In addition, a comparison is made between the state owned enterprises and the private enterprises about the degree and differences in their use of personnel recruitment and selection methods. The first and the second chapters of this four chapter thesis explain the general theory of personnel recruitment and selection methods, the third covers the application of these methods, and the fourth reflects the results and the recommendations based on these results. This research has been applied to the large, medium and small businesses as well as the state owned enterprises within the densely industrialized Kocaeli province. The research hypothesis has been tested by the K square statistical distribution method. The utilization and review proses of job applications in a company is closely related to whether or not that organization has a personnel department. The companies with personnel departments use such recruitment and selection methods more frequently. Large companies differ from the small and medium companies in the way they use the state employment agency and testing methods. Small and medium companies use the interview method more often than the large companies. A comparision between the state owned enterprises and private companies indicates differences in their personnel recruitment and selection methods. State owned enterprises use the state employment agency, testing and controlling of references more often than the private sector companies. As a result of legal reasons, none of the state owned enterprises use the private consulting firms. Private companies are more advanced than the state owned enterprises in the degree of their utilization of educational institutions, private consulting firms, suggesting of management personnel and job application forms, initial and final interview methods, in meeting their personnel needs. Tezi Hazırlayan : Güven ÖZAL Tez Danışmanı : Prof. Dr. Avni Yücel ERYILMAZ Tez Kabul Tarihi : 09.04.1999 99/7 Jüri Üyeleri : Yrd. Doç. Dr. Nüüfer ÇELİKKOL Yrd. Doç. Dr. Yddız GÜZEY