İnsan kaynakları yönetiminde işe alma yöntemleri: Japonya'da işe alma yöntemleri ile Türkiye'de işe alma yöntemlerinin karşılaştırılması
Recruitment methods in human resources management: The comparison of the recruitment methods in Japan and the recruitment methods in Turkey
  1. Tez No: 296095
  2. Yazar: EBRU YAZAR DURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN BAYRAKTAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
?İnsan Kaynakları Yönetiminde İşe Alma Yöntemleri: Japonya'da İşe Alma Yöntemleri İle Türkiye'de İşe Alma Yöntemlerinin Karşılaştırılması? başlığı ile sunulan bu çalışmada, insan kaynaklarının işe alma fonksiyonu konu edilmiş ve şu sorulara cevap aranmıştır: ?Türk ve Japon işletmeleri, işe alma yöntemleri bakımından farklılaşıyor mu? Farklılaşıyorsa, nedenleri nelerdir?? Beş bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde ?Uluslararası İnsan Kaynakları Yönetimi: Kavramsal Çerçeve? başlığı altında ?insan kaynakları yönetimi? ve ?uluslararası insan kaynakları yönetimi? kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ?İnsan Kaynakları Yönetiminde İşe Alma Süreci? başlığı altında, genel olarak işe alma süreci; üçüncü bölümde ?Uluslararası İşletmelerde İşe Alma Süreci? başlığı ile uluslararası bağlamda işe alma süreci açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ?Türk ve Japon İKY Anlayışları? başlığı altında Türkiye'de ve Japonya'da İKY anlayışları ile işe alma yöntemleri açıklanmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde ise ?Toyota Tükiye Personel Seçme Süreci Örnek Olayı? başlığıyla, yukarıda belirtilen sorular araştırılmıştır. Araştırmada yarı-biçimsel görüşme ve katılımcı gözlem yöntemleri kullanılarak, Türkiye'de de faaliyet göstermekte olan Toyota incelenmiştir. Toyota Türkiye'de çalışan Türk çalışanlar ve Japon koordinatörlerle görüşme imkanı bulunmuş, yapılan görüşmelerde iki ülke arasında işe alma yöntemleri bakımından farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç ve yapılan değerlendirmeler çerçevesinde, farklılaşmanın nedenlerine ilişkin çıkarımlar yapılmaya çalışılmıştır. Ana firma kültürü hakim olsa bile, çok uluslu bir firmanın farklı ülkelerdeki organizasyonlarının, uygulamada ana ülkeden farklı yöntemler izlemesinin mümkün olduğu sonucuna da varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, which is presented with the title ?Recruitment Methods in Human Resources Management: The comparison of the Recruitment Methods in Japan and the Recruitment Methods in Turkey?, recruitment function of human resources is treated and looked for an answer to the questions of: ?Do Turkish and Japanese entities differ in terms of recruitment? If they differ, what are the reasons?? In the first chapter of this work, which consists of five chapters, under the title of ?International Human Resource Management: Cognitive Framework? the concepts of ?human resources management? and ?international human resources management? are tried to be explained. In the second chapter under the title of ?Recruitment Process in Human Resources Management? recruitment process in general, in the third chapter with the title of ?Recruitment Process in International Companies? recruitment process in an international context is tried to be explained. In the fourth chapter of the work, under the title of ?Turkish and Japanese HRM Understanding? HRM understanding in Turkey and Japan and recruitment processes are tried to be explained. In the fifth chapter, with the title of ?Toyota Turkey Staff Selection Process Case study? the above mentioned questions are studied. In the study, Toyota, which operates also in Turkey, has been examined by using semi-formal interview and participating observation methods. There has been the opportunity to meet with Turkish employees and Japanese coordinators, and as a result of these meetings it was reached to the conclusion that there are differences between two countries in terms of recruitment methods. In the framework of this result and the evaluations made, it was tried to make assumptions about the reasons of differentiations. It has been reached to the conclusion that, although there is the controlling parent company culture, it is possible that the organizations of a multinational company in different countries use different methods than the home country in practice.