Yeni Türkiye sinemasında taşranın sinematografik sunumu: Emin Alper örneği
Cinematographic presentation of the countryside in new Turkish cinema: The case of Emin Alper
- Tez No: 950650
- Danışmanlar: DR. GÖKÇEN CIVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkiye'de taşra, tarihsel, toplumsal ve sosyolojik arka planın da etkisiyle Türkiye sinemasında geniş bir yere sahiptir. Türkiye sinemasında taşranın bir temsile dönüşmesi ve taşranın bireysel girişimler dışında süreklilik arz edecek bir biçimde olduğu haliyle görünürlük kazanması, yeni Türkiye Sineması ile mümkün olmuştur. Taşra, doğal bir sinema platosu alanı halini alırken, birçok yönetmen, taşranın sunduğu bu sinematik olanak ve zenginliklerden faydalanmış, taşra olgusuna farklı perspektiflerden yaklaşmışlardır. Taşranın sinematografik sunumundaki bu dönüşüm, özellikle Emin Alper gibi yönetmenlerin eserlerinde belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Emin Alper'in sinemasında taşra bir arka plan olmanın ötesinde, karakterlerin kimlik arayışlarını, toplumsal gerilimleri ve bireysel çatışmaları derinleştiren bir metafor olarak kullanmaktadır. Bu çalışmada Emin Alper'in taşraya dair geliştirdiği bu özgün anlatım dili incelenmiştir. Bu çalışmada ilk olarak taşra olgusu ve taşranın Türkiye sinemasındaki temsili ve sunumu, taşranın sinemasal mekân olarak Türkiye sinemasındaki yeri anlatılmıştır. Çalışmanın odaklandığı yeni Türkiye sineması kavramı ve Türkiye bağımsız sineması ile ilişkisi, ortaya çıkışı ve gelişimi ele alınmış ve taşranın bir mekân ve olgu olarak bu sinemadaki yerine değinilmiştir. Araştırmanın amacı, yeni Türkiye sinemasının önemli temsilcilerinden Emin Alper sinemasında taşranın hem bir mekân hem de bir olgu olarak sinematografik açıdan nasıl ele alındığı ve sunulduğu incelemektir. Araştırmada amaçlı örneklem doğrultusunda Emin Alper'in“Tepenin Ardında”,“Kız Kardeşler”ve“Kurak Günler”filmleri, Dawid Bordwell ve Kristin Thompson'un sinematografik anlatı tasviri yöntemi kullanılarak;“Çekimin Fotoğrafik Kapsamı”,“Çekimin Çerçevesi”ve“Çekimin Süresi”olmak üzere üç ana başlık altında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The province in Turkey has a large place in Turkish cinema due to its historical, social and sociological background. The transformation of the province into a representation in Turkish cinema and the continuous visibility of the province as it is, apart from individual attempts, became possible with the new Turkish Cinema. As the province became a natural cinematic plateau, many directors took advantage of the cinematic possibilities and richness offered by the province and approached the provincial phenomenon from different perspectives. This transformation in the cinematographic presentation of the province is particularly evident in the works of directors such as Emin Alper. In Emin Alper's cinema, the province is not only a background but also a metaphor that deepens the characters' search for identity, social tensions and individual conflicts. In this study, Emin Alper's unique narrative language about the countryside is analyzed. In this study, firstly, the phenomenon of the countryside, its representation and presentation in Turkish cinema, and the place of the countryside as a cinematic space in Turkish cinema are explained. The study focuses on the concept of new Turkish cinema and its relationship with Turkish independent cinema, its emergence and development, and the place of the province as a place and phenomenon in this cinema. The aim of the research is to examine how the province is handled and presented cinematographically as both a place and a phenomenon in the cinema of Emin Alper, one of the important representatives of the new Turkish cinema. Emin Alper's films“Tepenin Ardında”,“Kız Kardeşler”and“Kurak Günler”were analyzed under three main headings:“Photographic Scope of the Shot”,“Framing of the Shot”and“Duration of the Shot”by using Dawid Bordwell and Kristin Thompson's cinematographic narrative description method.