Mikro hareketlilikte kadınların seyahat davranışları
Travel behaviors of women in micromobility
- Tez No: 823228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED EMİN CİHANGİR BAĞDATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Mikro hareketliliğin sahip olduğu potansiyel avantajlar kendini göstermeye başlamış olup, bu yeni sistemin etkisini açıkça anlamanın ve çeşitli operasyonel ve güvenlik sorunlarının üstesinden gelmek için politikalar geliştirmenin kritik bir yönü, kullanıcı profillerinin belirlenmesidir. Çünkü kullanıcı profilini tanımak, geliştirilecek altyapı, güvenlik, entegrasyon ve politika gibi alanlarda doğru adımlar atmak için kritik öneme sahiptir. Bu çalışma kadınların mikro hareketlilikteki seyahat davranışlarına odaklanmıştır. Bu doğrultuda, bu çalışmada kadınların mikro hareketlilik araç kullanımına bakış açıları dikkate alınarak kadınların mikro hareketlilikteki talep ve davranışları nicelleştirilmiştir. Bu bağlamda kadınların halihazırda kent içi ulaşım mod kullanım tercihleri, mikro hareketlilik araç kullanım talepleri, mikro hareketliliğe dair temel görüşleri, mikro hareketlilik araçlarıyla yaptıkları/yapabilecekleri seyahat türü, süresi, amacı, parklanma özellikleri ve bu araçları kullanım önündeki engelleri bu çalışmada incelenmiştir. Ulaşılan bulgular doğrultusunda kadınların mikro hareketlilikteki payını arttıracak çıkarım ve tartışmalar öne sürülmüştür. Kadınların mikro hareketlilikteki seyahat talep ve davranışlarına odaklanması ile literatürdeki önceki çalışmalardan önemli derecede farklılık gösteren bu çalışmanın, literatüre anlamlı bir derinlik kazandıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The potential advantages of micro-mobility have been beginning to show, and a critical aspect of clearly understanding the impact of this new system and developing policies to overcome various operational and security issues is the identification of user profiles. Because knowing the user profile is critical to take the proper steps in areas such as infrastructure, security, integration, and policy to be developed. This study focused on the travel behavior of women in micromobility. Accordingly, in this study, women's demands and behaviors in micro-mobility have been quantified, considering women's perspectives on micro-mobility vehicle use. In this context, women's current urban transportation mode usage preferences, micromobility vehicle usage demands, their fundamental views on micromobility, the type of travel they make/can make with micro-mobility vehicles, their duration, purpose, parking characteristics and barriers to using these vehicles are examined in this study. In line with the findings, inferences, and discussions that will increase the share of women in micromobility have been put forward. It is thought that this study, which differs significantly from previous studies in the literature by focusing on the travel demands and behaviors of women in micro-mobility, will add a meaningful depth to the literature.