Turkey after the Iraq War: Still a U.S. Ally? Turkish – American relations since 2003 Iraqi War: A Blurred Partnership
Irak Savaşı sonrası Türkiye: Hâlâ ABD müttefiki mi?2003 Irak Savaşı'ndan bu yana Türk-Amerikan ilişkileri: Bulanık bir ortaklık
  1. Tez No: 823229
  2. Yazar: NİHAN ŞENBURSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FRED HALLIDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Instituto Barcelona de Estudios Internacioanles (IBEI)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 1 Mart 2003 tarihinde aldığı çok önemli bir karara odaklanarak, Türkiye'nin 2003 Irak Savaşı'ndaki 'konumunu' ve bu kararın Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri'nin ikili ilişkilerine etkilerini incelemektedir. Irak savaşının iki ülke ilişkilerine etkisi ve Türkiye'de Amerikan karşıtlığı gibi olumsuz sonuçlar doğurduğu savunulmaktadır. Bu aynı zamanda Türkiye'nin ABD ile ilişkilerinde de bazı stratejik değişikliklere yol açtı. 2003 Irak Savaşı sırasında ve sonrasında Türkiye-ABD ilişkilerinde 'güven krizi' yaşanmış ve Amerikan karşıtlığı yükselmişti. Bu makalenin tezi Bush döneminde iki ülke ilişkilerinin bozulmasıdır. Bu makalenin amacı Bush hükümeti döneminde yaşananları ve Amerikan karşıtlığının neden Türkiye'de doğduğunu açıklamaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Turkey's 'position' in the Iraq war of 2003 by focusing on a very important decision made by the Turkish Grand National Assembly on 1 March 2003 and the effects of this decision to the bilateral relations of Turkey and United States of America. It argues that the effect of Iraq war to the relations of two countries and producing negative consequences as Anti-Americanism in Turkey. It also generated some strategic changes regarding Turkey's relations with the US. During and after Iraq War in 2003, Turkish-US relations experienced a 'crisis of confidence' and raised Anti-Americanism. The thesis of this paper is the breaking down of two countries relations during Bush. The goal of this paper is to begin explaining what happened during Bush government and why Anti- Americanism was born in Turkey.