Sosyal medyadaki haberlere yönelik şüphecilik
- Tez No: 823231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Teknolojik gelişmelerin ivme kazandığı günümüzde hayatın her alanında kullanılan internet ile sosyal medya insan yaşamının vazgeçilemeyen bir parçası olmuştur. Sosyal medyanın yaygınlaşması, gelişmesi ve etkisi kullanıcıları, şirketleri ve siyasi partileri de etkileyerek sosyal medyanın bir pazarlama aracı olarak kullanımı yönünde değişim ve gelişim göstermelerini gerektirmiştir. Sosyal medya platformları ile ortaya çıkan bu yeni pazarlama tekniği ile geleneksel pazarlamaya göre kısa zamanda daha fazla insan etkileşimde bulunabilmektedir. Yapılan bu etkileşim sayesinde kullanıcılar ile daha etkili, yönetilebilir ve interaktif iletişim kurulabilmekte ve kullanıcılar üzerinde daha doğru analiz yapılabilmektedir. Bu özellikleri politik pazarlamada da sosyal medyanın kullanımını arttırmıştır. Sosyal medyanın kullanım alanın genişlemesi ve kullanıcılara etkisi dikkate alındığında bu platformun bir manipülasyon aracı olarak da kullanılması insanlara doğru ve güvenilir bilgi kaynağı olarak sosyal medyaya yaklaşımlarını etkilemektedir. Sosyal medya platformlarında üretilen içeriklerin ve paylaşılan haberlerin güvenilirliğinin değerlendirilmesi günümüz sosyal medya kullanıcıları için önemli bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı sosyal medya platformlarında karşılaşılan içeriklerin güvenilirliğini değerlendirirken etkilenilen faktörlerin neler olduğunu ve bu faktörlerin kullanıcı demografik değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Kullanıcıların sosyal medyada üretilen ve paylaşılan içeriklerin güvenilirliğini ve içerik paylaşımı algılarını etkileyen faktörleri araştırmak için bir anket tasarlanmış ve online anket yöntemi kullanılarak 328 katılımcıya uygulanmıştır. Anket üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik sorular, ikinci bölümde sosyal medya kullanıcıların ideolojik görüşünü belirlemek için kullanılan 5'li likert ölçeği, üçüncü bölümde ise sosyal medya kullanıcılarının ilgisini çeken içerik konularını belirlemek için kullanılan 7'li likert ölçeği yer almaktadır. Sonuç olarak, sosyal medya platformlarındaki içerik ya da haberleri değerlendirirken kullanıcıların demografik özelliklerinin ve takip ettikleri ideolojik bakış açısının paylaşımlara güvenilirliğini etkilediğini ortaya koymaktadır. Bir içeriğin ya da haberin birçok yerde yayınlanması ve paylaşım yapan kullanıcıların yüksek bir popülerliğe sahip olması, o haberin ya da içeriğin güvenilirliği üzerinde etkisinin de olduğu bilinmektedir. Bu çalışma sosyal medyadaki haberlere yönelik şüpheci yaklaşımı ve haberlere güvenilirliği değerlendirirken demografik özelliklerin ve ideolojik bakış açısının birlikte değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where technological developments have gained momentum, the internet and social media have become an indispensable part of human life. The spread, development and impact of social media has affected users, companies and political parties, requiring them to change and develop towards the use of social media as a marketing tool. With this new marketing technique that emerged with social media platforms, more people can interact in a shorter time than traditional marketing. With this interaction, users can establish more effective, manageable and interactive communication and more accurate analysis can be made. These features have increased the use of social media in political marketing. Considering the expansion of the use of social media and its impact on users, the fact that this platform is also used as a manipulation tool affects people's approach to social media as a source of accurate and reliable information. Evaluating the reliability of the content produced and news shared on social media platforms has become an important issue for today's social media users. The aim of this study is to determine what factors are influenced when evaluating the credibility of the content encountered on social media platforms and whether these factors differ according to user demographic variables. A questionnaire was designed to investigate the factors affecting users' perceptions of the trustworthiness of content produced and shared on social media and content sharing and was applied to 328 participants using an online survey method. The questionnaire consists of three sections. The first section includes demographic questions, the second section includes a 5-point Likert scale used to determine the ideological view of social media users, and the third section includes a 7-point likert scale used to determine the content topics that are of interest to social media users. As a result, it is revealed that the demographic characteristics of the users and the ideological perspective they follow affect the reliability of the posts while evaluating the content or news on social media platforms. It is known that the fact that a content or news is published in many places and that the users who share it have a high popularity also has an impact on the credibility of that news or content. This study shows that demographic characteristics and ideological perspective should be evaluated together when evaluating the skeptical approach towards news on social media and the credibility of news.